Desetiny rozhodly Argentinskou rallye!

Už druhé letošní vítězství v mistrovství světa v rallye vybojoval Belgičan Thierry Neuville. Pilot týmu Hyundai porazil stíhací jízdou v poslední etapě od druhého testu vedoucího Brita Elfyna Evanse.

Brit Elfyn Evans na trati Argentinské rallye – foto Red Bull

A byly to na 358 kilometrech osmnácti rychlostních zkoušek pořádné nervy! Evans měl v sobotu v čele pořadí pohodlný náskok jedné minuty. Pak ale jeho Ford Fiesta zdržely dva defekty a technické potíže. Smůla se mu lepila na paty i ve třetí etapě. Drama vrcholilo v poslední rychlostní zkoušce, do které Brit odstartoval s hubenou rezervičkou šesti desetin sekundy na Neuvillea, který od defektu v první etapě zajížděl stabilně rychlé časy.

Poslední rychlostní zkouškou nazvanou El Condor prolétl osmadvacetiletý Belgičan o víc než sekundu rychleji v porovnání s Evansem. Ten sice ještě v první sekci vedl o celé tři sekundy, ale závěr soutěže mu nevyšel a o vítězství přišel na poslední chvíli. „Jsem hotový z tak malého rozdílu. Teď je to těžké přijmout, ale jsem si jistý, že mě to posílí. Udělal jsem drobnou chybu, trefil jsem můstek a v tom byl asi ten rozdíl. Musím se z toho poučit,“ povzbuzoval se Evans který druhým místem vyrovnal své maximum z Francouzské rallye 2015. Letos byl zatím nejlépe šestý.

Belgičan Thierry Neuville dokázal vybojovat už čtvrtý triumf v kariéře. „Dal jsem do toho všechno. Měl jsem už sjeté pneumatiky, protože v předchozích dvou rychlostních zkouškách jsem do toho šel taky naplno. I kdyby to nevyšlo, udělal jsem pro vítězství maximum,“ řekl Neuville, který do posledního dne startoval se ztrátou 11,5 sekundy. Ve všech třech testech ale nervózního Evanse chladnokrevně porazil.

Sebastian Ogier na trati v Carloz-Paz – foto Red Bull

Se ztrátou necelé půlminuty dojel za vítězem třetí Estonec Ott Tänak s Fordem. Úřadující mistr světa Sébastian Ogier skončil hned za ním. Pro francouzského lídra šampionátu a čtyřnásobného rallyového šampiona je argentinská soutěž prokletá. Ještě nikdy tam nevyhrál. Letos k tomu měl po prvním dnu po chybě a technických problémech z úvodního dne daleko. Poprvé v sezóně se tak musel smířit s umístěním mimo stupně vítězů.

Výsledky Argentinské rallye:

  1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 3:38:10,6
  2. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) -0,7
  3. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) -29,9
  4. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -1:24,7
  5. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -1:48,1
  6. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -7:42,7

Průběžné pořadí MS (po 5 z 13 závodů):

  1. Ogier 102
  2. Latvala 86
  3. Neuville 84