Jak vysvětlit dětem chudé Vánoce

Vánoce by měly být svátky hojnosti, ovšem v mnoha rodinách není finanční situace natolik příznivá, aby mohly svým dětem přinést vše, co si ratolesti vysnily. Jak dětem vysvětlit, že pro ně Ježíšek nemá tolik dárků, co jindy?

Modelový příklad: Manžel je již půl roku bez práce. Snaží se, posílá životopisy, chodí osobně po firmách, avšak zatím se mu nedaří zaměstnání sehnat. Už půl roku táhne žena rozpočet celé domácnosti sama. Mají dvě děti, bydlí v nájemním bytě, splácejí půjčku. Je to měsíc od měsíce horší, úspory už téměř nemají a žijí od výplaty k výplatě.

Žena neví, jak dětem vysvětlit, že Vánoce nebudou moc hojné. Dcery jsou ve věku 10 a 12 let. Ta mladší se ještě těší z hraček, ta starší je velká parádnice. Žena nechce, aby se cítily trapně, až budou ve škole říkat, co dostaly a nebudou mít oblečení drahých značek jako jejich vrstevníci. Nechce si brát další půjčku. Jak to dcerám vysvětlit?

Děti ve věku 10 a 12 let určitě vnímají změny, které se doma posledního půl roku dějí. Vědí, že je tatínek bez práce, možná pocítily, že maminka nakupuje opravdu jen to nejnutnější. Není nutné se bát si s nimi o situaci promluvit. Pokud dětem rodiče řeknou, že nemají moc peněz a na Vánoce nebude moc dárků, určitě to pochopí. Děti vnímají změny v rodinách a umějí se přizpůsobit.

Je však důležité pokusit s manželem zachovat kouzlo Vánoc. Nastrojit stromeček, zkusit upéct alespoň jeden dva či druhy cukroví, které má rodina nejraději. Zpívat s dětmi koledy.

Mladší dcera má ráda hračky. Proč nepopřemýšlet, zda by maminka nedokázala nějakou hračku vyrobit. Může třeba zkusit ušít oblečky na panenky. Podívat se po secondhandu. Možná najde pěkné oblečení pro starší dceru. Vyrobit společně s dětmi dárek pro manžela.

Pokud rodiče dokáží udělat krásnou vánoční atmosféru, děti budou spokojené i v případě, že pod stromečkem nenajdou mnoho dárků. Když budou děti Vánoce vnímat jako krásný čas, nebude je trápit, až se budou ve škole ostatní děti chlubit se svými dárky.