Dienstbier je dobrý kandidát na prezidenta!

dienstbier_kandidatura_na_hrad

Kdo na Hrad? Už na jaře příštího roku vypukne nové kolo prezidentské volby. Proti Václavu Klausovi, nynějšímu prezidentu a čestnému předsedovi ODS, se protikandidáti zrovna nehrnou. Výjimkou je rozhodnutí Jiřího Dienstbiera, prvního polistopadového ministra zahraničních věcí, který v tyto dny hledá podporu napříč politickým spektrem.

Předseda Cesty změny (CZ) Jiří Lobkowicz jeho kandidaturu podporuje. „Dienstbier je dobrý kandidát na prezidenta!“ říká Lobkowicz.

Dosud jedinou stranou, která se otevřeně vyslovila k podpoře kandidatury Jiřího Dienstbiera, byla Strana pro otevřenou společnost (SOS). Strana vydala po jednání svého výkonného výboru již 16. června tiskovou zprávu, v níž říká jednoznačně: „SOS se jednoznačně shodla na podpoře kandidatury Jiřího Dienstbiera, signatáře Charty 77 a prvního porevolučního ministra zahraničních věcí. SOS je přesvědčena, že Jiří Dienstbier je velmi kvalitním kandidátem, který bude funkci prezidenta republiky vykonávat odpovědně a v duchu odkazu obou dosud nejvýznamnějších prezidentů – Tomáše G. Masaryka a Václava Havla.“

Cesta změny se připojuje k výzvě SOS, aby senátorský Klub otevřené demokracie (KOD) Dienstbierovu kandidaturu prosazoval. Bližší spolupráci s SOS hodlá CZ i nadále prohlubovat na národní, regionální, ale i evropské úrovni. KOD, který je živým místem politické plurality, spojuje senátory z různých politických stran včetně CZ.

Menší politická uskupení, jakými jsou například US-DEU, ODA, LiRA nebo SOS (dříve i Strana zelených), ale i nezávislí kandidáti, zvolení na kandidátce některé z těchto stran, se několik let snaží o vznik společné liberálně orientované středové strany.

Cesta změny (CZ), která v roce 2003 vystoupila ostře proti zvolení prezidenta Václava Klause, nikdy nepodporovala Klausovu kandidaturu. Předseda Lobkowicz označil Klausovo zvolení za „černý pátek v dějinách české demokracie“, zde: http://www.cestazmeny.cz/novinka.asp?id=36.

V den Klausovy inaugurace uspořádala CZ tiskovou konferenci, na níž pozvala všechny ty, kteří Klause nevolili, zde: http://www.cestazmeny.cz/novinka.asp?id=37. Důvody, proč odmítl zvolení prezidenta, vysvětlil tehdy předseda CZ Lobkowicz v článku „Proč není Václav Klaus mým prezidentem“, zde:

http://www.cestazmeny.cz/novinka.asp?id=161.

Zopakoval v něm zejména Klausovy protievropské postoje, ale i okatě zastíranou podporu komunistů, jehož jádro tvoří u Klause prosazování „politického násilí“. Lobkowicz mimo jiné uvedl:

Klausův styl má různé podoby: od zpackané privatizace bank přes korupční skandál ODS k mediální manipulaci kolem TV Nova. Podoby mafiánství jsou různé, podstata je stejná.“ O svém vlastním kandidátovi, kterého dosud veřejně neoznámili, jednají podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v těchto dnech také ČSSD společně s dvěma vládními stranami: KDU-ČSL a Stranou zelených.