Dítě narkoman – jak důvěřovat a chovat se, co dělat, zkušenosti

Jsem sama a mám tři dospělé děti. Kvůli jednomu z nich píši. Můj syn Hynek je drogově závislý. Byl bezproblémové dítě. Pak se ale zamiloval do dívky, která brala drogy a taky do toho spadl. Zkoušela jsem mu domluvit po dobrém i po zlém. On kradl, lhal a sliboval… Jednou se jel léčit dobrovolně, ale i přesto z léčebny utíkal, toulal se, občas se přišel domů najíst, vykoupat a když jsem mu uvěřila, že začne brát léky, vykradl mě. Jednou mi vyčetl, že kdybych na něj byla tvrdší, byl by lepší. Já ale nemám násilí ráda. Také jsem mu odhlásila trvalé bydliště z obavy před exekutorem. Nyní je opět na léčení a já nevím, jestli jej mám vzít po propuštění domů a nechat se tak psychicky týrat a věřit, že začne být rozumný. Neumím se ani radovat ze svých dalších dětí, které jsou hodné a vedou skvělý život. Prosím, poraďte mi.

Dobrý den, píšete o své nedůvěře a psychickém týrání ze strany vašeho syna, také o slibech, lžích a pokusech o léčbu. Důvěra a její znovunabytí je asi to, o co tu jde. Buduje se spíše skutky než slovy. Váš syn bude po další absolvované léčbě určitě potřebovat podporu, vaši nebo odjinud. Rodina mu může být velmi nápomocná, ale bude důležité, abyste nechali většinu odpovědnosti na něm.

Někdy může být příliš starostlivosti na škodu. Určitě bude důležité, aby se po propuštění zaevidoval na úřad práce, našel si práci nebo brigádu. V každém případě se synem mluvte, a to hlavně o pravidlech vzájemného soužití a o možnostech pomoci od jiných institucí nebo odborníků. Zde v Moravskoslezském kraji se nachází několik organizací, které vám mohou pomoci.

Pokud byste chtěla, můžete se na mě obrátit a vaši situaci probereme. Také vám mohu dát kontakty a nasměrovat vás. Mohly by vám také pomoci zkušenosti jiných rodičů, kteří řešili stejnou otázku. Máte taky další děti a ty vám dělají, jak sama píšete, radost. I v této těžké situaci můžete čerpat sílu od rodiny.

Určitě se vám hlavou honí otázky – proč se zlé věci dějí dobrým lidem, jak může někdo ničit sebe sama…. ale na tyto otázky nejsou jednoduché odpovědi a najít tu správnou nebývá vůbec lehké. Pokud však v životě nenarážíme na překážky, tak se také neposouváme a nerosteme. Držím vám proto palce při řešení vaší situace.