Dítě bojkotuje nového přítele matky – co dělat, postup, zkušenosti

Změny v rodině nese dítě velmi těžce. O to víc, nachází-li se v citlivém pubertálním věku. Není výjimkou, pokud nový člen rodiny není dítětem přijat s otevřenou náručí. Jak v takovém případě postupovat, aby byly spokojeni všichni?

Modelový příklad: Před devíti lety se žena rozvedla. Má v péči dceru, které je 14 let. V době po rozvodu se soustředila jen na ni a veškerý volný čas trávily spolu. Asi před rokem se však dcera začala osamostatňovat a svůj čas trávila hlavně s kamarády.

Žena se v té době cítila hodně osamělá a po nějaké době si našla přítele. Ve vztahu se zase cítí spokojená, mají se rádi a konečně se věnuje také sama sobě. Problém nastal ve chvíli, když přítele a dceru seznámila. Dcera ho vůbec nepřijala.

Když je u nich přítel na návštěvě, zavře se do pokoje, nemluví a když se jí přítel na něco zeptá, jen drze odfrkne. Matka si neví s dcerou rady, vůbec ji nepoznává. Chtěli bych s přítelem začít bydlet spolu, ovšem matka nechce ztratit dceru. Proč jí dcera nemůže dopřát trochu štěstí? Je špatná matka?

Komunikace na prvním místě

Proč ze mě moje dítě nemá radost? Tuto otázku si často kladou rodiče, kteří v pozdějším věku najdou lásku u nového partnera. V těch nejšťastnějších případech si děti nového partnera okamžitě oblíbí a přivítají ho. Mnohé z nich však mohou pociťovat podezřívavost nebo dokonce hněv vůči novému partnerovi rodičů.

Matka devět let věnovala svou péči jen dceři. Dcera věděla již od mladšího školního věku, že kdykoliv se něco stane, může se na matku spolehnout. I když se proti ní začala vymezovat, což je pro její věk zcela přirozené, věděla, že je tady maminka jen pro ni. Je možné, že s příchodem nového partnera se může cítit ohrožená.

Možná má strach, že o matku přijde. Pomůže zkusit si s dcerou promluvit o jejích pocitech. Zeptat se na důvody, proč s partnerem nekomunikuje. Je také důležité, aby jí matka dala najevo, že i když teď má partnera, stále je tady pro ni a vždy se na ni může spolehnout.

Je dobrý nápad zkuste si s přítelem pohovořit, zda se stěhovat teď, když jej dcera nepřijímá. Mohlo by se totiž stát, že by se dcera mohla uzavřít ještě více do sebe a neustálé odmítání by mohlo být náročné i pro přítele a vzájemný vztah.

Přesto má matka právo na vlastní štěstí. Dcera za pár let dospěje a jistě by nechtěla, aby pak matka zůstala sama. Určitě se není třeba vzdávat myšlenky na stěhování, jen zkusit počkat, až se situace uklidní.

Příchod nové lásky mění situaci a změna často znamená ztrátu. Je dobré povzbudit děti, aby řekly, co cítí a čeho se obávají. Pokud mluví o žárlivosti nebo pocitu, že jsou odsunuty na vedlejší kolej, pomůže snaha se do nich vcítit. Je doporučováno mluvit s dětmi jako s dospělými o své potřebě lásky a společnosti.