Soukromí předmětem politického boje. Donald Trump a FBI opět tlačí na Apple kvůli odemčení iPhonů

O zásadách Applu v otázce ochrany soukromí uživatelů se hovoří velmi často a pozornosti neunikly ani informace o skenování fotografií uživatelů pro odhalování zneužívání dětí, které pohádku o neprůstřelném soukromí tak trochu boří. Apple se opakovaně dostává do křížku s autoritami a velmi ostře mu oponuje i bývalý prezident Spojených států Donald Trump.

Spor mezi Applem a americkými autoritami se točí okolo odemčení iPhonů osob napojených na teroristické činy, přičemž telefony patří lidem spojeným s vražednou střelbou. FBI i Trump po Applu opakovaně požadovali odemknout iPhony pachatelů spojených s trestnou činností.

Trump se do Applu opíral na Twitteru a nešetří hněvem ani kapitálkami. V tweetu navíc zdůraznil, že americká vláda firmě neustále pomáhá na poli obchodu a Apple přesto odmítá odemknout telefony využívané vrahy, drogovými dealery či dalšími kriminálními živly. Podobně se na adresu Applu vyjádřil i státní zástupce William Barr, podle které Apple neposkytuje FBI potřebnou asistenci.

To ovšem firma Tima Cooka popírá a trvá na tom, že spolupracovat neodmítá a vrahy nechrání. Apple prý FBI předal informace o účtech obou uživatelů a vyšetřovatelům poskytl množství dat z iCloudu obou podezřelých. Na všechny požadavky prý reagoval v řádu hodin. Apple rovněž namítá, že byla FBI s nabytými důkazy spokojena a až později začala požadovat další asistenci.

Onou další asistencí bylo právě odemčení iPhonů. Apple tvrdí, že nemá žádný způsob, jak uzamčený telefon odemknout. Pokud by toho firma chtěla docílit, musela by v systému vytvořit zadní vrátka, což by znamenalo nebezpečí pro miliony uživatelů po celém světě.

Problém pro Apple je, že veřejné mínění v této věci není tak úplně na jeho straně. Veřejnost se v rámci anket vyjádřila, že Apple měl naplnit požadavky FBI, ačkoli chápali, že to může znamenat nižší zabezpečení pro jejich vlastní telefony a data v nich. Právě na tyto nálady ve společnosti Trump spoléhal a na Apple apeloval, aby okamžitě pomohl své zemi.

Apple čelí soudním bitvám, v nichž Cookova firma obhajuje svůj přístup a odvrací povinnost vyvíjet „děravá“ zařízení. Interně ovšem v Applu panuje rozčarování, proč FBI trvá na asistenci Applu a zbytečně čeří vodu, když by vyšetřovatelé s pomocí nezávislého subjektu telefon dokázali snadno odemknout.

V tomto konkrétním případě se jedná o iPhony 5 a 7, tedy poměrně staré iPhony, jejichž zabezpečení již bylo hackery prolomeno. Je známo, že existuje speciální hardware s názvem GrayShift, který dokáže starší iPhony odemknout.

V případu podle všeho nejde o iPhony, do kterých se vyšetřovatelé nejspíš snadnou dostanou, nýbrž o politický boj s cílem protlačit do legislativy zákon, který by si po firmách, jako je Apple, vynutil implementaci zadních vrátek do hardware i softwaru.