Soukromí předmětem politického boje. Donald Trump a FBI opět tlačí na Apple kvůli odemčení iPhonů

O zásadách Applu v otázce ochrany soukromí uživatelů se hovoří velmi často a pozornosti samozřejmě neunikly ani nové informace o skenování fotografií uživatelů pro odhalování zneužívání dětí, které pohádku o neprůstřelném soukromí tak trochu boří. Nyní se ovšem Apple opět dostává do křížku s autoritami a velmi ostře mu pohrozil sám prezident Spojených států Donald Trump.

Podobně jako kdysi v případě vraha ze San Bernardina, i tentokrát se spor mezi Applem a americkými autoritami točí okolo odemčení iPhonů osob napojených na teroristickou činnost, přičemž i tentokrát telefony patří lidem spojeným s vražednou střelbou. FBI i Trump po Applu požadují odemknout dva iPhony pachatelů spojených se střelbou na námořní základně Pensacola na Floridě, ke které došlo minulý měsíc.

Trump se do Applu opírá na Twitteru a nešetří hněvem ani kapitálkami. V tweetu navíc zdůrazňuje, že americká vláda firmě neustále pomáhá na poli obchodu a Apple přesto odmítá odemknout telefony využívané vrahy, drogovými dealery či dalšími kriminálními živly. Podobně se na adresu Applu vyjádřil i státní zástupce William Barr, podle které Apple neposkytuje FBI potřebnou asistenci.

We are helping Apple all of the time on TRADE and so many other issues, and yet they refuse to unlock phones used by killers, drug dealers and other violent criminal elements. They will have to step up to the plate and help our great Country, NOW! MAKE AMERICA GREAT AGAIN.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 14. ledna 2020

To ovšem firma Tima Cooka popírá a trvá na tom, že spolupracovat rozhodně neodmítá a vrahy nechrání. Apple prý FBI předal informace o účtech obou uživatelů a vyšetřovatelům poskytl množství dat z iCloudu obou podezřelých. Na všechny požadavky prý reagoval v řádu hodin. Apple rovněž namítá, že ještě před několika dny byla FBI s nabytými důkazy spokojena a až 6. ledna, tedy měsíc po útoku, začala požadovat další asistenci.

Onou další asistencí má být právě odemčení iPhonů, přičemž zde se dostáváme ke stejnému problému jako na přelomu let 2015 a 2016 v případu San Bernardino. Apple tvrdí, že nemá žádný způsob, jak uzamčený telefon odemknout. Pokud by toho firma chtěla docílit, musela by v systému vytvořit zadní vrátka, což by znamenalo nebezpečí pro miliony uživatelů po celém světě.

Problém pro Apple je, že veřejné mínění v této věci není tak úplně na jeho straně. Veřejnost se v rámci anket v době případu ze San Bernardina vyjádřila, že Apple měl naplnit požadavky FBI, ačkoli chápali, že to může znamenat nižší zabezpečení pro jejich vlastní telefony a data v nich. Právě na tyto nálady ve společnosti Trump spoléhá a v již zmíněném tweetu na Apple apeluje, aby OKAMŽITĚ pomohl své skvělé zemi.

Okolo San Bernardina propukl i soudní spor. Ten se ale pro federální vládu stal debaklem, protože se ukázalo, že FBI ve skutečnosti Apple k odemčení telefonu nepotřebovala. Vyšetřovatelé totiž sami zjistili, jaké je heslo k iPhonu, a podařilo se jim rovněž navázat spolupráci s externí firmou, která byla schopna telefon dešifrovat.

Nyní se prý Apple připravuje na další soudní bitvu, ve které bude Cookova firma chtít obhájit svůj přístup a odvrátit povinnost vyvíjet „děravá“ zařízení. Interně ovšem v Applu údajně panuje rozčarování, proč FBI trvá na asistenci Applu a zbytečně čeří vodu, když by vyšetřovatelé s pomocí nezávislého subjektu telefon dokázali snadno odemknout.

V tomto konkrétním případě se totiž jedná o iPhony 5 a 7, tedy poměrně staré iPhony, jejichž zabezpečení již bylo hackery prolomeno. iPhone 5 má dokonce stejný hardware jako telefon střelce ze San Bernardina, kterým byl před lety iPhone 5c, a FBI by tak pro prolomení šifrování mohla využít dokonce stejnou firmu jako tehdy.

Tou byla izraelská společnost Cellebrite. Je navíc známo, že existuje speciální hardware s názvem GrayShift, který dokáže starší iPhony odemknout. Jedná se o černou krabičku, která se dá pořídit za zhruba 20 000 dolarů.

Vypadá to tedy, že FBI tento případ využívá jen jako další nástroj, jak na Apple vyvinout patřičný tlak a donutit jej k tomu, aby přistoupil k plné kooperaci při přístupu k datům v iPhonech.

V případu tedy podle všeho nejde o tyto konkrétní dva iPhony, do kterých se vyšetřovatelé nejspíš snadnou dostanou, ale o politický boj s cílem protlačit do legislativy zákon, který by si po firmách, jako je Apple, vynutil implementaci zadních vrátek do hardware i softwaru. To Apple rozhodně nebude chtít dopustit. Cookova firma totiž ví, že zadní vrátka nikdy nemohou sloužit ke vpuštění jen „těch hodných“.