Dovolená bez cestovky: Výběr z bankomatu se může prodražit

Až 60 procent Čechů neví, kolik stojí výběr jejich platební kartou z bankomatů v zahraničí, vyplynulo z červnového průzkumu společnosti Cetelem. Pro část z nich však může taková neznalost znamenat neblahý finanční dopad.

Poplatek za využití bankomatu v cizině totiž může přesáhnout 100 korun, takže vytažení zejména menší sumy pak v celkovém součtu vyjde docela draho. Mnohem výhodnější je platit za služby přímo kartou.

Cestu k bankomatu za hranicemi České republiky by si měla pořádně rozmyslet většina klientů Komerční banky a GE Money Bank. Podle informací serveru Novinky.cz si prvně jmenovaný finanční dům napočítá u standartních karet 1 % z vybírané částky, minimálně však 100 Kč. V případě GE to je rovněž 100 Kč plus 0,5 % z požadované sumy.

Trochu lépe, i když ne o moc, jsou na tom zákazníci ČSOB a Fio banky. Těm výběr v cizině spolkne 80 Kč plus 0,5 % z vybírané částky. Turisté s kartami od České spořitelny a UniCredit Bank si zase musejí dát pozor, kde v zahraničí vybírají. Pokud využijí bankomat ze sítě mateřské finanční skupiny, tedy Erste Group či UniCredit Bank, výběr mají buď za pár korun, nebo dokonce zdarma. U ostatních bankomatů ale činí poplatek 125 Kč (ČS) nebo opět 100 Kč plus 0,5 % (UniCredit).

Asi nejpříznivější podmínky nastavila Equa Bank, jejíž klienti platí za vytažení peněz z libovolného bankomatu v zahraničí 9 Kč. Raiffeisenbank nabízí výběry debetní kartou zdarma, u kreditních karet ale stojí obligátních 100 Kč plus 0,5 %. Složitější to mají zákazníci Air Bank, poplatky se u ní pohybují od 0 do 100 Kč v závislosti na tarifu a na tom, jestli se turista nachází v Evropské unii či jinde. Podrobnější informace včetně údajů o poplatcích dalších finančních ústavů jsou k naleznutí v přehledné tabulce na Novinkách.

Alternativou k bankomatům je samozřejmě výměna hotovosti ve směnárně. Nejvýhodnější je však placení kartou přímo v obchodech. „Ve většině případů je bez poplatku, takže jej lze doporučit. Výhodou je, že dosáhneme na výhodnější měnový kurz – ale ne u všech bank – a nemusíme s sebou vozit mnoho hotovosti. Na druhou stranu se však nedá kartou platit všude,“ uvedl server FinExpert.cz.