E-SALON v Letňanech nabídne premiéry elektromobilů světových značek

Letošní rok je ve znamení premiér mnoha elektrických aut. Ofenzíva vozů do zásuvky bude pokračovat na druhém ročníku e-SALON na výstavišti v Praze v Letňanech. Domácí značka Škoda tu ukáže svůj první elektromobil i hybrid, Volkswagen revoluční ID.3 a KIA představí druhou generaci modelu e-Soul.

Škodovka se pochlubí prvním sériově vyráběným elektromobilem CITIGOe iV i hybridem Superb iV. CITIGO s elektromotorem, které bude mít výhradně pět dveří, využívá lithium‑iontovou baterii o kapacitě 36,8 kilowatthodiny. Umístěna je v podlaze a skládá se ze 168 článků. U rychlodobíječky s výkonem 40 kilowattů systému CCS se dá dobít za hodinu do 80 procent kapacity. Auto bude pohánět elektromotor o výkonu 61 kilowattů, se kterým dokáže zrychlit z nuly na stovku za dvanáct a půl sekundy. Škodovka už zveřejnila na světovém autosalonu ve Frankfurtu i cenu svého prvního elektromobilu. Začíná na bezmála 430 tisících.

Nová elektrická éra pro VW

Nový designový jazyk a hlavně první vlaštovka z nové rodiny elektromobilů Volkswagen. Taková bude česká premiéra modelu ID.3. Po slavných modelech Brouk a Golf má jít o třetí důležitý milník v historii německé značky. Tady hledejte inspiraci pro kódový název. Jako první sedí na nové modulární koncernové platformě MEB, tedy podvozku speciálně určenému pro elektromobily. Přináší pohon zadních kol a lepší rozložení hmotnosti. Za méně než třicet tisíc EUR, tedy přibližně za třičtvrtě milionu korun, se má stát vstupní branou Volkswagenu do věku elektromobility.

Poprvé v ČR i nová elektrická KIA a Renault

Výstavní české premiéry čekají i druhou generaci modelů Renault ZOE a KIA e-Soul. Korejská značka předvede i úspěšný elektrický crossover e-Niro, který zvládne dojezd přes čtyři sta kilometrů na jedno nabití. Hyundai se bude prezentovat modely KONA Hybrid, KONA Electric i modernizovaným elektromobilem IONIQ. Zájem bude určitě i o elektromobil Tesla 3 i plug-in hybrid Audi Q5 TFSI e.

Elektromobilita na vlastní kůži

S novinkami na elektrický pohon se budou moci návštěvníci seznámit i při testovacích jízdách. „Velkým tahákem prvního ročníku e-SALON byly právě zkušební jízdy. Ty budou ještě rozšířeny. Své zázemí budou mít v hale 6, kde bude k dispozici i 10 nabíječek od společnosti Nimble Energy. Valeo v hale předvede také samoparkovací systémy aut. A v hale 2D a hale 1 si na své přijdou při testovacích jízdách fanoušci elektromotorek, elektrokol a dalších vozítek na alternativní pohon,“ připomíná ředitelka veletrhu Jana Nosálová.

Součástí výstavy ale budou i doplňky, služby, aplikace a legislativa spojené s alternativními pohony dopravních prostředků. „Připravena bude také konference zaměřena na inteligentní ekologickou dopravu ve městech, ale také například na čistou mobilitu v zemích V4,“ doplňuje Jana Nosálová.

Do zásuvky už i letadla i lodě  

Lákadlem pro návštěvníky bude i prezentace elektrifikovaných letadel JA-400 Elektro, ΦNIX i tandemového rogala pojmenovaného EGO TRIKE tandem s rozpětím křídel 12 metrů. K vidění bude i první elektrický člun v České republice s názvem KEEL CRAFT. Loď s exkluzivním designem měří 6,2 metru a pojme pět lidí.

Výstava, kterou společně pořádají společnost ABF a televize Prima, se bude konat ve dnech 14. – 17. listopadu 2019 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.

Skupina ČEZ na veletrhu

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již 10 let. Provozuje největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 150 stanicemi. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně Skupina ČEZ nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.