Europoslanec Josef Zieleniec

V poslední době se objevují názory, že bychom Evropskou ústavu neměli ratifikovat v referendu, nýbrž že byratifikační proces měl proběhnout v Parlamentu. ODS, která původně velmi aktivně prosazovala referendum u vědomí své nově nabyté sily v Senátu, začíná svůj postoj relativizovat.

Pryč jsou časy, kdy ODS v tzv. Pražské výzvě tvrdila, že „jelikož evropská ústava stlačuje všechny evropské státy do jednoho ekonomického, politického a právního rámce (sic!)… je ji třeba podrobit jedinému spolehlivému testu, lidovému hlasování…“ Neproběhne-li referendum do konce roku, ODS bude trvat na ratifikaci evropské ústavní smlouvy v Parlamentu. Jan Zahradil to nyní řekl bez obalu: „Referendum buď bude letos, nebo nebude vůbec. Nedovolíme, aby si premiér vyplnil euroústavou svou programovou prázdnotu.“

TIP: Co nabízí Teletext ČT nebo třeba O2 TV program?

Existují velmi vážné věcné důvody, proč by euroústava měla být ratifikovaná všemi občany v lidovém hlasování, zde se však soustředím na jeden důvod zásadní, který spíše než s obsahem tohoto dokumentu souvisí s celkovou politickou situací v EU. Kvůli odmítavému postoji ODS a další významné politické síly, KSČM, a také prezidenta republiky, se Česká republika zařadila mezi 3 – 4 země, jako jsou Dánsko či Velká Británie, kde jsou pochybnosti, zda u nich bude ústava ratifikována.

Nenechme se zmýlit ODS, která hlásá, že české „ne“ změní charakter a směr integrace a posílí postavení republiky v Evropské unii. Platí pravý opak. Dopad na české národní zájmy by byl zdrcující. Odmítnutí ústavy v malé skupince zemí, z nichž žádná nepatří do tradičního jádra Společenství, by vedlo nejenom k jejich izolaci a marginalizaci v rámci Unie, ale pravděpodobně také k jejich odchodu z EU. Takové závažné rozhodnutí nesmí být rukojmím stranického handrkování mezi ODS a ČSSD.

Protože o vstupu do EU rozhodli občané v referendu, je zásadní, aby případný odchod z Unie nebyl výsledkem manipulací nezodpovědných politiků – kteří buď nejsou schopni předvídat důsledky svých činů, nebo tají své skutečné záměry – ale aby šlo o přímé, jednoznačné a zodpovědné rozhodnutí občanů.

TIP: Co je to Vinted fórum?