Expedice Ukrajina: Kyjevské kontrasty

Tohle je poslední díl naší expedice na Ukrajinu. Dorazili jsme konečně do Kyjeva, ale místo návštěvy turistických atrakcí jsme nasávali každodenní realitu běžného života. Před očima se otevíraly časosběrné kontrasty od devadesátých let po současnost. Živý Kyjev nám odhalil svůj lesk i všudypřítomnou bídu.

Křižování po rozbitých cestičkách předměstí Kyjeva nám odhalilo pohled na reálný život obyvatel. Venkovní vybavení a dětská hřiště z devadesátých let lemovaly oprýskané zdi paneláků. Jako bychom se vraceli do minulosti. V roce 2017 byl průměrný plat na Ukrajině 5000 hřiven, v tehdejším přepočtu necelých 4350 korun.

Nedaleké placené parkoviště vypadalo spíš jako zkrachovalý autobazar. Kousek od něj se tyčily betonové domy obřího sídliště a zdi poseté zastaralými výměníky klimatizace. Ulicí se toulaly vyhublé kočky. Za necelý kilometr se kyjevský svět změnil k nepoznání. Mitsubishi uhánělo po hlavní městské tepně. Za svodidly bylo rušno jako v mraveništi.

Auta sjížděla a napojovala se, lidé na zastávkách stopovali modernější autobusy a taxikáři nestíhali vykrývat poptávku. Kolem prosvištěly zánovní sedany i luxusní SUV. Krajnici lemovaly blízké supermarkety nebo autosalony. Živý Kyjev ukazoval svoji pokrokovou tvář.

Absence střední třídy se odrážela v lesku chromových doplňků osmiválcových SUV, které vrhaly prach na rozpadající se žigulíky. Takový v nás Kyjev zanechal dojem a taková byla i poslední zastávka naší expedice. Následovala už jen cesta domů, dlouhá fronta na hranicích a zběžná celní kontrola. Počítadlo celkově ujeté vzdálenosti auta přibralo přes 4000 kilometrů. Už teď se těšíme, kam vyrazíme zase příště.