Expedice Ukrajina: Nukleární trénink

img_0675-4026231

Po třídenním poznávání Oděsy jsme se utvrdili ve smysluplnosti SUV a off-roadů ve velkých městech. Naše další kilometry směřovaly do bývalé raketové základny nedaleko Pervomajsku, kde nás čekalo simulované odpálení nukleárních raket. Po skončení zajímavé prohlídky vyrazilo expediční Mitsubishi Pajero opět na „dálnici“. Příští zastávka – Kyjev!

Osmý den naší expedice nás zavedl do bývalé raketové základny Pervomajsk, která leží nedaleko rychlostní silnice M05 mezi Kyjevem a Oděsou. Armádní areál byl v bojové pohotovosti až do roku 2001. Pozůstatek z dob studené války dnes slouží jako muzeum, které stojí za návštěvu.

Kromě prohlídky techniky se na místě dozvíte podrobné informace o jednotlivých balistických střelách. Některé z nich jsou dodnes v pohotovosti na území Ruské federace. Jedna taková raketa dokáže za dvacet minut po vzletu zničit celou Francii. Nejatraktivnější částí návštěvy je sestup do podzemí. V původním řídícím centru si můžete vyzkoušet simulované odpálení všech deseti raket. Stačí k tomu dva lidi, dvě tlačítka a dva kódy na klávesnici. Prostým klepnutím tak „zahájíte“ nukleární válku.

Za dvě hodiny uhánělo naše Pajero do Kyjeva. Konstantní cestovní rychlost 130 kilometrů v hodině zvedla průměrnou spotřebu k patnácti litrům nafty na sto. S blížícím se hlavním městem Ukrajiny houstla také doprava. Není divu, žije tu zhruba tři miliony obyvatel a denně frekventovanými tepnami projede statisíce aut. Kyjev zkrátka žije nonstop.