Expedice Ukrajina: Romance u Černého moře

Turistický Lvov jsme nechali za sebou a uháněli k Černému moři. Okusili jsme nový asfalt, rozbité cesty, objížďku přes starobylý hrad a ukrajinský ekvivalent dálnice. Mitsubishi ukázalo svoje kvality a nebojácně dorazilo až do kosmopolitní Oděsy, kde začal další dopravní boj.

Následujícího dne se naše výprava rozloučila se Lvovem a Pajero opět vyrazilo do akce. Čekalo nás dalších 400 kilometrů východním směrem. Nedaleko Ternopilu doprava zamrzla. Za podjezdem došlo k těžké dopravní nehodě a náš směr beznadějně stál. Rozhodli jsme se pro objížďku neznámou silnicí druhé třídy.

Ale nebyl to žádný tankodrom, naopak nás čekala táhlá hladká cesta lemovaná panenskou přírodou. Na jejím konci bojovala o život zřícenina Pomoranského hradu ze 16. století. Ruiny obestavěli restaurátoři dřevěným lešením ve snaze zachránit kdysi slavnou pevnost, která odolala i turecké invazi.

Vytížená Oděsa

Východní silnice odhalily pravou tvář Ukrajiny. Hlavní tah už neměl tak krásný asfalt, šlo spíše o nesčetněkrát záplatované kusy silnic. Dělníků, kteří budovali nové cesty, také ubylo. Na rozbitém povrchu se potvrdila houževnatost našeho korábu. Zatímco ostatní řidiči kličkovali mezi výmoly, my jsme si razili cestu napřímo. Expediční „myšák“ se náročných podmínek nezalekl.

Po dvou hodinách jízdy nás uvítala kosmopolitní Oděsa s milionem obyvatel. Romantické město na pobřeží Černého moře. Hustá doprava vyžadovala rychlou adaptaci na místní zvyklosti. Imaginárně jsme aktivovali „režim Praha“ a drali se do centra města.