Zuckerbergův Facebook ovládá svět aplikací. Patří mu čtyři nejstahovanější za poslední dekádu

Chytré telefony se v průběhu uplynulého desetiletí staly jedněmi z nejpopulárnějších produktů všech dob a získaly tak zásadní roli ve společnosti. Proto také nejstahovanější aplikace vypovídají mnohé o tom, čím lidé tráví čas a jak vypadá jejich život. Dokonce do takové míry, že se posledních pár let rozšiřují nástroje, které mají používaní aplikací částečně omezovat.

Tento typ aplikací také obsadil všech deset příček žebříčku Business Insideru sestaveného podle dat analytické firmy App Annie. Jejich design je do velké míry diktován pravidly vznikajícími na základě obrovských analýz chování uživatelů a jejich reakcí na různé typy ovládacích prvků a zobrazení.

Proto bývají často srovnávány s hracími automaty – budují očekávání, podněcují k opakované interakci a komplexním systémem odměn vytvářejí závislost.

Na druhé straně samozřejmě stojí praktičnost aplikací pro komunikaci a sociální sítě, protože zároveň velice efektivně zprostředkují mnoho druhů interakce s druhými lidmi. Ty ultimátně stojí v jejich základu a jsou hlavním důvodem naprosto dominující popularity.

Sebelepší hra může velké části lidí zkrátit dlouhou chvíli a některým na několik desítek hodin ovládnout život, Facebook ale je poměrně snadno schopen ovládnout život téměř komukoliv, kdo ho začne používat.

Mark Zuckerberg před časem představil vizi Facebooku zaměřeného na soukromí

Nejvíce se to ukázalo na několika skandálech sociální sítě, kdy byly její algoritmy a data sbíraná o uživatelích zneužita k ovlivnění důležitých voleb v několika zemích. Firma pod vedením Marka Zuckerberga přesto z hlediska úspěšnosti nezaznamenala příliš velký úpadek, protože její čtyři aplikace se zároveň staly čtyřmi nejstahovanějšími za posledních deset let.

Facebook, Messenger, WhatsApp a Instagram byly za tu dobu napříč mobilními platformami dohromady staženy 16 miliardkrát. Moderní smartphone v podobě prvního iPhonu se objevil už v roce 2007, svůj potenciál ale začal naplňovat až na začátku tohoto desetiletí, spolu s rychle se šířícími sociálními sítěmi.

Facebook rychle stanul v jejich čele a díky rychlémů růstu a velmi agresivní strategii na tomto poli získal jednoznačný monopol.

Úspěšnost jeho služeb nezachycuje všechny nuance proměny světa od roku 2009, ale vlastně má ještě významnější pozici, jelikož se stala jejich zprostředkovatelem. Sdílení aut, rychlé organizování událostí, krátkodobé pronajímání volných pokojů, objednávání dovozu jídel, dokonce vyhýbání se policejním složkám v Hongkongu.

Nic z toho přímo Facebook neprovozuje, avšak má hned po iOS a Androidu velký vliv na rozšíření služeb nějakým způsobem se odvíjejících od základních mezilidských interakcí.

YouTube letos představil placené verze pro streamování hudby a videí bez reklam

Na pátém místě se objevil Snapchat (1,5 miliardy stažení), následován Skypem s (1,3 miliardy stažení). Obě aplikace jsou přitom konkurencí nabídky Facebooku. Trochu jiný status má TikTok, který se na sedmé místo žebříčku těsně za Skype stihnul probojovat za pouhých pár let. Jedná se o jednu z vůbec nejrychleji rostoucích sociálních sítí.

Vzhledem k minimální obeznámenosti na západním trhu může být velkým překvapením osmá příčka pro mobilní webový prohlížeč UC Browser od čínského internetového giganta Alibaba. Tento výkon, který překonal i YouTube na devátém a Twitter na desátém místě, pouze demonstruje, jak důležitým trhem východní Asie v centru s Čínou je.

Alibaba je jedním z největších obchodů na světě. Má pod sebou spoustu známých obchodů. Jedním z nich je například Aliexpress. Alibaba recenze byly v posledních letech předmětem mnoha diskusí. Není divu, vzhledem k tomu, že Alibaba je největším internetovým tržištěm na světě a jeho recenze jsou důležitou součástí úspěchu.

Alibaba však má své stránky pouze v anglickém jazyce. Jak mít Alibaba shop v češtině a ušetřit tak čas s překladem?

Rychle zde roste také WeChat, obdoba Messengeru, která ovšem pohltila stovky dalších funkcí a služeb do komplexního systému. Ten uživatel pro plné používání telefonu téměř nemusí opouštět.

Deset nejstahovanějších aplikací mezi lety 2010 a 2019

Toto byly nejčastěji stahované aplikace v minulé dekádě:

  1. Facebook (4,6 miliardy stažení)
  2. Facebook Messenger (4,4 miliardy stažení)
  3. WhatsApp (4,3 miliardy stažení)
  4. Instagram (2,7 miliardy stažení)
  5. Snapchat (1,5 miliardy stažení)
  6. Skype (1,3 miliardy stažení)
  7. TikTok (1,3 miliardy stažení)
  8. UC Browser (1,3 miliardy stažení)
  9. YouTube (1,3 miliardy stažení)
  10. Twitter (1 miliarda stažení)

Zmíněné aplikace zaznamenaly minimálně miliardu stažení.