Google Maps integrovaly data ROPIDu. Z aplikace vyčtete i zpoždění a mimořádnosti na trase

Ačkoli jsou Apple Mapy čím dál lepší a od doby svého představení urazily pěkný kus cesty, konkurenční Google Maps mají v našich podmínkách přeci jen podklady o třídu kvalitnější. Nyní navíc Mapy od Googlu přicházejí s novinkami, které je posouvají zase o krok dál.

Organizace ROPID ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy a dalšími dopravci publikovala v otevřené formě data o veřejné dopravě. Cestující tedy budou mít ve svých aplikacích na iOS a Android přesná data o poloze či odjezdu vlaků a autobusů a jako první všechny novinky integrovaly právě Google Maps. Novinka je samozřejmě poněkud pragocentrického charakteru, ale i tak má potenciál výrazně pomoci skutečně mnoha lidem, kteří se v Praze pohybují nebo do ní dojíždí za prací.

Google Maps již dlouho podporují vyhledávání trasy po Praze s pomocí městské hromadné dopravy, ale nyní jsou zahrnuta data o spojeních v celé síti Pražské integrované dopravy, a to nově i včetně vlaků a informací o mimořádnostech na všech linkách v síti PID, což se týká Prahy a Středočeského kraje. Pokud tedy bude například přerušen provoz metra, uživatel se to v Google Maps snadno dozví.

Ode dneška najdete již i v mapách Google upozornění na mimořádnosti, na linkách mimo DP též aktuální zpoždění. Real-time informace jsou i v aplikaci Jízdní řády od Seznamu. Společně s @Golemio_data plánujeme poskytnutí dat veřejně v rámci datové platformy. https://t.co/g69qPaT6hT pic.twitter.com/BjNaYElfsa

— PID (@PIDoficialni) 9. ledna 2019

Cestující dostanou kromě komplexních informací i upozornění v případě, že se na naplánované cestě objeví nějaká mimořádnost. Přímo v aplikaci jsou pak dostupné také informace o cenách jízdenek a upraveny byly i barvy dopravních prostředků, aby odpovídaly skutečnosti.

Potěší, že informace o aktuálních zpožděních linek začínají k odjezdům doplňovat i soukromí dopravci, kteří jsou zapojení do dispečerského systému ROPIDu. Přímo v Google Maps tak nově uvidíte i aktuální zpoždění autobusů příměstských linek.

Pražská integrovaná doprava je vůbec prvním systémem v Česku, který aktuální reálná data o provozu ve strojově čitelném formátu poskytuje. Všechna je lze najít na webu Pražské integrované dopravy. Data v otevřené formě navíc budou přibývat a dostávat se i do dalších aplikací.

Do systému se budou Integrovat například data o zpožděních vlaků a linek tramvají a autobusů Dopravního podniku. U vlakových linek Dopravního podniku už sice má ROPID data o poloze souprav k dispozici, ale je třeba je zpracovat a převést do strojově čitelného formátu.

Nově otevřená data začínají postupně integrovat i další oblíbené aplikace pro iPhone i Android – aplikace IDOS nebo Jízdní řády Seznam.cz (dříve Pubtran). Ty ale zatím ukazují jen zpoždění spojů, nikoliv hlášení i mimořádnostech. Novinky jsou každopádně skvělou zprávu pro všechny, kdo své cesty v rámci Prahy plánují skrze mobilní aplikace. K dispozici budou mít čím dál více dat a aplikace tak budou ještě užitečnější a spolehlivější.