Hejtman se setkal se zakladatelem babyboxů

„Jsem moc rád, že jsem vás poznal osobně, velmi si vážím vaší práce, která dává šanci na život těm nejmenším,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček v úvodu setkání. Ludvík Hess otevřel diskusi o vybudování babyboxu v Lounech a Žatci a požádal vedení o pomoc s jeho realizací.

Okres Louny je tak stále jediným okresem v kraji i v celé republice, kde babybox chybí. Jednání o zřízení probíhají již několik let, ale vhodné místo se stále nepodařilo najít.

První babybox byl přestaven a otevřen 1. června 2005 na pražském Hloubětíně. V rámci České republiky jich je celkem 76 a od roku 2005 zachránily 194 novorozenců. Letos už bylo do babyboxů odloženo 14 dětí. V Ústeckém kraji vstoupilo rodinám do života díky babyboxu 18 dětí. V Ústí nad Labem bylo dle statistik odloženo nejvíce dětí, to je 6. Naopak v Litoměřicích v babyboxu neskončilo žádné miminko.

„Babyboxy vnímám pro rodiče jako ultima ratio a pro děti jako druhou šanci na život. Často hovořím o tom, že jsou to takové transformační stanice od rodičů, kteří děti nechtějí nebo vzhledem ke své sociální situaci mít nemohou, k těm rodičů, kteří o dítě stojí a chtějí ho,“ řekl babydědek Ludvík Hess.

Ludvík Hess předal hejtmanovi pamětní minci.