Hned několik liberálních politických subjektů se pokouší o integraci

PRAHA – Jak dál na pravici? Hned několik liberálních politických subjektů se pokouší o integraci, soudí české noviny. Podle politické orientace tuto snahu, zejména s odvoláním na zdroje z Unie svobody a ODA, interpretují a komentují. Vedle US a ODA jsou zmiňovány také další politické strany: Cesta změny, Evropští demokraté Jana Kasla, a část Pravého bloku. Zprávu publikovala ve středu 24.7. agentura ČTK, většina novin ji v různě modifikované podobě druhý den také převzala.

Lidové noviny píší, že o „spojení české pravice“ se pokouší zejména část Unie svobody. List zdůrazňuje roli Hany Marvanové, bývalé předsedkyně US, která před časem podala demisi. Marvanová připomíná, že jde o „neoficiální jednání“ a podobně jako Robert Kolář soudí, že je nutné se o integraci i nadále pokoušet.

Regionální listy nakladatelství Vltava-Labe-Press akcentují rovněž roli unionistky Hany Marvanové, která podle zpravodajů listů, na Vysočině, Moravě a středních Čechách, na sjednocení – na rozdíl od Pavla Svobody, spěchá. Mezi často citované politiky hned po Marvanové uvádějí massmedia Michaela Žantovského, senátora a předsedu ODA, který se v rámci této snahy ostře vymezuje vůči extremistům a levici – a Václavu Klausovi, předsedovi ODS. Podle Žantovského „musí dojít k určitým změnám uvnitř samotné ODS“.

Mezi osobnostmi, na které se média obrátila, figuruje také Jan Kasl, bývalý primátor, který prosazuje cestu „zespodu“ od komunálních voleb. Strana Evropští demokraté, kterou nedávno založil, kandiduje právě Jana Kasla na radnici. Kasl v té souvislosti popisuje svou představu integrace, která by měla být „hnutím nesocialistických stran“ a to bez principu pomlček a spojování názvů, píše agentura ČTK.

Oproti zprávě ČTK, která za hlavní motiv uvedla úspěch levice, dospívají někteří novináři k jiným motivům. Levicový deník Právo se domnívá, že hlavním motivem je záměr Unie svobody „zničit s malými stranami ODS“. Novinář Kamil Houska si k tomu závěru, obsaženém v titulku jeho zprávy, vypomáhá vlastní domněnkou z citace unionisty Koláře, který poznamenal, že by chtěl vytvořit alternativu k ODS.

Komentáře soudí, že šanci na úspěch by měla za určitých podmínek jenom strana Jana Kasla, která není dosud zdiskreditovaná. V tomto duchu píše například politolog Zdeněk Zbořil, který v Lidových novinách podotýká, že dělení na pravici a levici není nejšťastnější. Podle Zbořila by základem spolupráce by měla být témata, nikoliv „dohadovaní se kdo je kdo“. Houska z Práva v komentáři míní, že bez ODS to prostě nepůjde, k čemuž se připojuje i Ondřej Neff (jako Aston) v internetovém deníku Neviditelný pes. Aston soudí, že „pořádnou liberální notu dokáže zatím zahrát jedině ODS“ a východisko vidí v jejím omlazení, protože US je bez kapelníka. Evropští demokraté Jana Kasla dosud Astona neměli možnost zklamat.