Hortenzie pěstování – v květináči, druhy

K nejkrásnějším letním keřům nepochybně patří hortenzie. Krása jejich rozkvetlých soukvětí rozvášňuje nejednu mysl zahradních nadšenců. Aby taky ne. Tyto krásné keře s obrovskými květy mají staromódní šarm. Kdy sázet hortenzie? Jaké druhy jsou známé? A jak je pěstovat?

Tyto elegantní rostliny, které jsou ve světě keřů bezkonkurenční pro své krásné květy, se snadno pěstují, snášejí téměř jakýkoli typ půdy a bohatě kvetou. Barvy okouzlují průzračně modrými, zářivě růžovými, mrazivě bílými, levandulovými a růžovými květy – někdy dokonce kvetou všechny na jedné rostlině.

Kdy sázet hortenzie?

Hortenzie se výborně hodí na různá místa v zahradě, od skupinových výsadeb přes keřové záhony až po nádoby. Odrůd je nepřeberné množství a nároky zahradníků na velikost a barvu květů jsou neomezené. Kdy sázet hortenzie a kde je vysazovat?

Většině hortenzií se bude dařit v úrodné, dobře propustné půdě, která má dostatek vláhy. Pro obohacení chudé půdy lze přidat kompost. Obecně hortenzie upřednostňují částečné slunce. Ideální je, když mají dopoledne plné slunce a odpoledne stín.

Nejvhodnější dobou, kdy sázet hortenzie, je podzim. Poté následuje jarní výsadba. Cílem je poskytnout tomuto keři dostatek času na vytvoření zdravého kořenového systému před letním horkem nebo extrémním chladem v zimě.

Kdy zasadit hortenzie

Nejvhodnějším obdobím, kdy zasadit hortenzie je chladnější období. Keře by se měli vysazovat brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Obecně je chladněji a rostlina je méně náchylná k tepelnému stresu z přímého slunečního záření. Jaro a podzim jsou vhodnou dobou kdy zasadit hortenzie hlavně z toho důvodu, že je půda teplá a vlhká. Výsadba v létě je sice možná, ale je třeba hlídat vlhkost půdy.

Jak daleko od sebe sázet hortenzie

Spousta pěstitelů si klade určitě otázku, jak daleko od sebe sázet hortenzie. Prvním krokem při sázení hortenzie je to, že si jí člověk vyjme z nádoby, prohlédne kořenový bal, odstřihne všechny odumřelé nebo zahnívající části a uvolní kořeny, pokud je rostlina obzvláště svázaná.

Poté si vykope hlubokou jámu. Základna rostliny, tedy místo, kde se stonek setkává s půdou, by měla být v úrovni horní části výsadbové jámy. Rostlina se zasadí do jámy a ta se naplní do poloviny zeminou. Je potřeba hojně zalévat. Poté, co se voda vsákne, vyplní se zbytek jámy zeminou. Opět se důkladně zalije.

A jak daleko od sebe hortenzie sázet? V závislosti na druhu hortenzie by měli být od sebe vzdálené od jednoho do 3 metrů. Rostliny by se měli vždy umisťovat na vzdálenost podle jejich předpokládané velikosti v době zralosti. Proto je lepší si dopředu zjistit, jak velký bude daný druh hortenzie až vyroste, a podle toho zvolit vzdálenost mezi keři.

Hortenzie – druhy

Hortenzie jsou velmi oblíbené opadavé odolné keře, z nichž některé jsou popínavé. Jejich nápadné květy mají různé tvary, od velkých koulí až po šišky. Existují také kompaktní odrůdy pro menší prostory nebo nádoby, dvoukvěté a dvoubarevné odrůdy a odrůdy, které nabízejí změnu barvy při dozrávání květů.

Existují dokonce odrůdy, které kvetou na starém i novém dřevě a kvetou dvakrát. Některé mají vonné květy, jiné mají krásné podzimní listy. To znamená, že pro každou zahradu se najde určitý druh hortenzie. Které druhy hortenzie jsou nejoblíbenější a které nejméně náročné? Mezi nejznámější druhy patří:

  • hortenzie velkolistá
  • hortenzie latnatá
  • hortenzie stromečkovitá
  • hortenzie dubolistá
  • hortenzie řapíkatá

V České republice je nejoblíbenější hortenzie velkolistá. Hortenzie řapíkatá zase patří mezi pnoucí hortenzie. Hortenzie latnatá je známá tím, že dlouho kvete a mění u toho barvu. Co je důležité vědět pro pěstování hortenzie latnaté?

Hortenzie latnatá – pěstování

Hortenzie latnatá je opadavý keř, který pochází z východoasijských zemí, jako je Čína, Rusko, Korea a Japonsko. Je to velmi oblíbená zahradní rostlina (stejně jako například guzmánie). Roste prakticky sama, stačí ji jen zalévat. Kvete na jaře a v létě nápadnými světle zelenými až bílými květy. Ty mají tendenci se s přibývajícím věkem měnit na růžové nebo fialové, což z hortenzie dělá ideální rostlinu do zahrady.

Pro pěstování hortenzie latnaté je důležité její umístění. Měla by být částečně ve stínu, částečně na slunci. Měla by být chráněna před silným větrem. Koncem zimy nebo v létě se doporučuje hortenzii latnatou prořezat, protože květy se objevují pouze na čerstvém porostu.

Hortenzie – pěstování

Hortenziím se nejlépe daří ve vlhké půdě, takže pokud půda není vlhká měla by se před výsadbou doplnit o organickou hmotou, která zadržuje vlhkost, například dobře shnilým hnojem nebo kompostem. Hortenzie by se nikdy neměla sázet hlouběji, než byla v původním květináči.

Po výsadbě se doporučuje hortenzii mulčovat, nejlépe listovou plísní, případně dobře shnilým hnojem nebo kompostem. Po celé první jaro a léto by se měla rostlina dobře zalévat. Velmi důležitý bod v pěstování hortenzii je chránit je před škůdci a chorobami výběrem kultivarů s odolnými vlastnostmi.

I přes to, že pěstování hortenzii není nějak náročné, může se objevit skvrnitost listů, vadnutí a moučná plíseň. Škůdci nejsou u hortenzií běžní, ale mohou se objevit, když jsou rostliny ve stresu. Mezi možné škůdce patří mšice, listové plísně a červený pavouk. Správná péče o hortenzie je nejlepší obranou.

Hortenzie v květináči

Může růst hortenzie v květináči? Dobrou zprávou je, že může, pokud se s ní správně zachází. Hortenzie v květináči zakoupené v obchodě obvykle chřadnou, protože jsou v malé nádobě. Je proto vhodné je přesadit do většího květináče. Hortenzie mají rády hodně slunce a vody. V interiéru lze slunce získat umístěním na okno orientované na jih.

Vody nejlépe dosáhnout právě přesazením do větší nádoby, která nevysychá tak rychle. Následná péče o hortenzie v květináči je také poměrně snadná. Jak hortenzie rostou, mohou být velmi velké. Proto je možná lepší si hned od začátku zvolit zakrslou odrůdu.

Pěstování hortenzií v květináčích, stejně jako růží, v zimě vyžaduje určitou ochranu. Je potřeba přemístit nádobu do chladné, ale ne studené garáže nebo sklepa. Zalévat mírně, a jakmile teploty na jaře stoupnou, přenést ji zpět ven.

Hortenzie – zazimování

Pěstování hortenzií přináší opravdu mnoho radostí, ale u nejoblíbenější hortenzie velkolisté také jednu starost. Ta se týká značné citlivosti většiny odrůd vůči silnějším mrazům. Samotná hortenzie obvykle silné mrazy vždy přežije, ale případné problémy se týkají kvetení po silnějších zimách.

I když se totiž květy hortenzií objevují opravdu až v plném létě, jejich biologický vznik termínově ještě zasahuje do roku předešlého. Květy, zatím ještě v mikroskopických rozměrech, vznikají ve vrcholovém pupenu na nových výhonech. Je to ten nejsilnější pupen, který ukončuje celý výhon hortenzie.

V našich klimatických podmínkách se stává poměrně často, že tento pupen nestihne pořádně vyzrát, díky čemu stačí i průměrný mráz a dojde k jeho poškození. To znamená, že z dolních pupenů vyraší svěží a zdravé výhony, které mají sice jenom jedinou, zato docela významnou chybu – nemohou kvést. Toto nejde vyřešit jinak než velmi pečlivým zazimováním Stejně jako u vánoční hvězdy je i u hortenzie důležité, aby nepromrzla.

Prvním krokem při zazimování hortenzie je odříznutí starého dřeva a odstranění odumřelých nebo slabých větví odříznutím u báze. Je potřeba dávat pozor, aby se neodřízlo zdravé dřevo. Hortenzii v zemi lze v zimě ochránit tak, že kolem rostliny vytvoří člověk rám z kůlů. Kolem kůlů omotá pletivo a vytvoří klec. Klec naplní jehličím nebo listím, aby rostlinu plně izoloval a tím ji ochránil před mrazem.

Množení hortenzie

Snadno množit hortenzie lze z polozralých řízků odebraných koncem léta. Jak touto technikou vytvořit nové rostliny ze starých? Nejlepší doba pro odběr řízků hortenzií je koncem léta. Tyto řízky jsou polozralé, což znamená, že pocházejí z porostu aktuální sezóny, ale jsou dostatečně staré, aby měly dřevnatý základ, ale na špičce jsou ještě měkké. Dřevnatý základ zabraňuje hnití řízků při vkládání do kompostu.

K odebírání řízků hortenzie musí člověk použít zahradnické nůžky k odebírání materiálu ze stonků hortenzie a nůž k ořezávání jednotlivých řízků. Vzhledem k dřevnatosti hortenzie není možné množit řízky ve vodě, takže je místo toho musí člověk vložit do nádoby se zrnitým kompostem. Řízky by se měli uchovávat v množírně, aby si udržely vlhkost, dokud se nevyvinou kořeny.

Když pak na jaře začnou řízky růst, zasadí se do květináčů. A jaký je postup pro pořízení řízků? V první řadě je potřeba vybrat zdravé, nekvetoucí výhony dlouhé 10-15 cm, které mají alespoň dvě sady listů pod horní sadou listů. Měli by se seříznout pod uzlinou a poté odstranit sady listů na spodních uzlinách odstřižením co nejblíže ke stonku.

Každý list hortenzie je potřeba rozříznout nožem na polovinu. Sníží se tak ztráta vody a stres, kterému jsou vystaveny při zakořeňování. Tyto listy budou brzy nahrazeny, až řízek zakoření. Řízky se vloží jednotlivě do malých květináčů naplněných zrnitým rozmnožovacím kompostem. Dobře se zpevní a ihned se namočí vodou. Množení hortenzie tedy není úplně jednoduché.

TIP: Krásným přírůstkem do domácí zahrady může být také guzmánie.

Substrát pro hortenzie

Na českém trhu je hned několik substrátů pro hortenzie. Jde o substrát na bázi rašeliny, kůry a dřevních vláken, odkyselený křídou. Jiné zase obsahují hydrogel a jíl, dále startovací dávku vícesložkového hnojiva a dlouhodobě působící obalované hnojivo.

Je velmi důležité substrát pro hortenzie pečlivě vybírat. Lze se setkat se substráty pouze pro určitý druh hortenzie nebo také pro všechny druhy. Koupit lze například i substrát pro modré hortenzie, substrát pro bohatší tvorbu květů či substrát s vápencem pro úpravu PH.