Hongkongský designér vytváří sběratelské hračky v podobě legendárních Maců

Ikonické počítače od Applu bývají často v zájmu sběratelů, kteří za tyto skvosty neváhají utrácet nemalé sumy. Typickou ukázkou může být například vídeňský sběratel s více jak tisícovkou unikátních modelů. Řada lidí si však takový luxus nemůže dovolit a pokud se chtějí zapojit do sbírání jablečných počítačů, musí volit jinou cestu. Třeba takovou, kterou jim nabízí hongkongský designér Philip Lee.

Ten se specializuje na výrobu miniaturních variací legendárních počítačů od Applu, které — nadneseně řečeno — oživuje. Přidává jim totiž odnímatelné ruce, nohy a obličej, což z nich dělá vtipný a hravý sběratelské kousek se širokým využitím. Jeho nejnovějším počinem je iBot G3, který vychází z kultovního desktopu iMac G3 z let 1998 až 2003.

iBot G3 je velikostně srovnatelný s běžnou lidskou dlaní a skrývá v sobě i magnetické úchyty, díky nimž se hračka může uchytit například na lednici. Pozoruhodné jsou i detaily, na něž se Lee během navrhování zaměřoval — iBot G3 disponuje jak ethernetovými porty, tak i malým ventilátorem, který je možné zaregistrovat skrze průhledné zpracování.

Barevně pak přichází ve dvou tradičních kombinacích vycházejících z původního iMacu — mandarinkové (Tangerine) a a světle modré (Bondi Blue). K dostání je na oficiálním e-shopu.

Designová hračka vychází z nejbarevnějšího kousku v historii počítačů. Rozkošná sběratelská figurka se vejde do dlaně, neboť měří na výšku přibližně 8 cm. Je to ideální dárek pro každého počítačového maniaka.

Miniaturní počítač iBot G3, doplněný klávesnicí a nechvalně proslulou kulatou myší, je odlitý z průsvitného plastu a jeho detaily od barev až po křivky jsou věrně ztvárněny. Přes průsvitný povrch lze nahlédnout do vnitřních jednotek, včetně CRT trubice a portů pro připojení k ethernetu.

Jsou vidět CRT trubice, reproduktory na přední straně, ventilační otvory, CD mechanika, tlačítko napájení, všechny porty (skryté přístupovým panelem doplněným výřezem pro kabel myši) a místo, kam se zapojuje napájecí kabel.

Jediné, co chybí, je logo Apple, protože jeho neuvedením se Lee vyhnul problémům s ochrannou známkou. Loga Apple tradičně umístěná na horní a zadní straně iMacu G3 byla nahrazena malými logy bot.

Na displeji počítače iBot G3 jsou dvě malé oči, protože se jedná, jak název napovídá, o iMac, který byl přeměněn na robota. Stejně jako u modelu Classicbot Classic jsou ramena modelu iBot G3 odnímatelná a drží je magnety, což umožňuje snadnou transformaci do podoby čistého počítače.

V případě potřeby můžete ruce a nohy odejmout, přidat přiložený stojan a nastavit jej jako tradičněji vypadající iMac s klávesnicí a myší jako příslušenstvím.

Laminace na obrazovce je mírně náchylná k poškrábání. Model iBot G3 je sběratelská figurka s malými částmi, není proto vhodná pro děti mladší 14 let. Magnetické spojení mezi rameny není nijak zvlášť pevné a je zde spousta malých součástek, takže to není ideální hračka pro dítě. Dílky by se snadno ztratily nebo by je dítě mohlo vdechnout.

Recenze iBot

40 dolarů je na neživou hračku trochu drahé, ovšem to není u figurek s takovou úrovní detailů nic neobvyklého a zdá se to být spravedlivá cena vzhledem k pozornosti, která byla věnována tomu, aby iBot G3 vypadal jako iMac G3.

Fanoušci společnosti Apple hledající zajímavou dekoraci na stůl nebo poličku související s Applem, nebudou zklamáni. Je rozkošný, dobře se hodí k produktům Apple a vypadá dobře v každém domácím nebo kancelářském prostředí.

Obdoba prvního Macintoshe

Philip Lee v minulosti vytvořil také hračku, která v miniaturní podobě kopíruje vzhled původního Macintoshe z roku 1984. U takzvaného Classibota Classic je kladen důraz mimo jiné i na jisté korporátní hledisko – v ruce totiž drží malý kufřík.