Huawei Mate 30 Pro nelze prodávat s oficiálním Androidem

Pokud víme, společnost Huawei chystá letos v tomto roce vydat Huawei Mate 30 Pro a základní Mate 30. Podle různých zdrojů by tyto telefony mohly přijít na trh 18. září. Byl by to první významný vlajkový smartphone uvedený na trh od uvedení společnosti na americký vládní seznam entit.

Podle mluvčího společnosti Google, který hovoří s agenturou Reuters, by však Huawei porušila zákaz amerických firem spolupracovat se společností. Pokud by zařízení Mate 30 přicházely s oficiálně licencovanou verzí systému Android, která zahrnuje obchod Google Play a další aplikace od Googlu.

Aby společnost Huawei mohla vydat řadu Mate 30 s plně licencovanou verzí Androidu, Google by musel požádat o licenci od americké vlády. Verze Pro by totiž byla klasifikována jako nové zařízení, a nikoli zařízení, které existovalo, když platil zákaz obchodu.

Pokud je to pravda, znamenalo by to pro uvedení modelu Huawei Mate 30 Pro významný klíč. Je možné, že Huawei by mohl vydat řadu Mate 30 po celém světě bez Obchodu Play nebo by bylo možné spustit zařízení pouze v jeho rodné Číně, kde jsou spotřebitelé zvyklí na zařízení Android bez služeb Google. Je nepravděpodobné, že by Huawei vytlačil zařízení Mate 30 takovým způsobem, aby porušil americký zákaz obchodu.

Takzvaný operační systém Huawei „Plán B“ – známý jako HarmonyOS – by teoreticky mohl nahradit Android na zařízeních Mate 30 a Mate 30 Pro. Společnost Huawei však již mnohokrát uvedla, že nechce uvolňovat smartphone s HarmonyOS a že to letos určitě neplánuje.

Mluvčí Googlu odmítl potvrdit nebo popřít, zda Google požádala o takovou licenci. Google však již dříve řekl, že chce se společností Huawei pokračovat v práci.