Hypotéka na rekonstrukci – bytu, domu – také úvěr, půjčka

Každý z nás, kdo vlastní nemovitost, větší pozemek a věci tomu podobné v lukrativnější lokalitě, je vlastně skrytý milionář. A proč jsou nemovitosti vhodná investice, to si hned rozebereme.

Kdo si vzpomíná, ví, že ceny za nákup bytu v devadesátých letech se pohybovaly v desítkách tisíc, byly to třeba dvě roční mzdy. Dnes to může být i kolem desíti. Kdo tedy byt koupil dříve, investice se mu osmkrát vyplatila. Toho lze jen stěží dosáhnout při nákupu akcií a jiných finančních produktů.

Rekonstrukce stojí stovky tisíc korun

Jakákoliv rekonstrukce části bytu stojí i několik desítek až stovek tisíc korun. Vyšší částky se nedají splatit do měsíce. Jistě budete uvažovat o delší době splatnosti. Proto si předem spočítejte, kolik si potřebujete půjčit.

I když na půjčku spěcháte, neupřednostňujte rychlost na úkor výhodnosti.

Platí zákon o spotřebitelských úvěrech č. 257/2016Sb. Tento zákon se vztahuje i na půjčky a úvěry týkající se bydlení a jsou vázané na koupi zboží a služeb. Podle tohoto zákona banky musely zpřísnit pravidla, takže u nich se úvěr nedá získat.

Banky jsou podle zákona povinné každého svého klienta důkladně prověřit. V případě, že to neudělají a klient nebude schopný splácet, banka je pak zavázána vrátit klientovi veškeré poplatky i s úroky započítané v hypotéce.

  • Pokud jste u banky dlouhodobý klient, určitě dobře zná vaše pravidelné příjmy, tak doklad o doložení příjmu nemusí po Vás požadovat.
  • Naše rada před tím, než si požádáte o jakoukoliv půjčku: zákon o spotřebitelském úvěru si důkladně přečtěte.
  • Na co se máte připravit, pokud si půjčujete peníze poprvé? Mít dobrý přehled a snažit se dobře půjčce (úvěru) porozumět.

Další doporučení

  • O nebankovním poskytovateli, který nabízí půjčky si přečtěte určitě na internetu reference.
  • Zjistěte si, za jakou cenu a jak rychle půjčku získáte. Zajímejte se o RPSN a pokud možno, zvolte si levnější variantu.
  • Transparentnost půjčky je velmi důležitá. Měli byste se předem seznámit se skrytými poplatky a sankcemi, které mohou být zatajené.

Půjčky si můžete vyhledat na internetu například zadáním do vyhledávače „nebankovní půjčky na rekonstrukci“. Následně se vám zobrazí minimálně 20 nebankovních společností, bankovních i nebankovních. U každé z nich máte možnost si přečíst jejich nabídku a už bude záležet jen na vás, kterou společnost po zvážení oslovíte.

Rekonstrukce je investice do budoucnosti

Hypotéka na rekonstrukce, ač se fakticky jedná o půjčku, může tedy být investice do budoucnosti. Splátky hypotéky často nepřevyšují nájem, který byste stejně platili. Zatímco peníze za nájem dáváte někomu jinému, hypotékou investujete do své jistoty a bohatství. Ano, pokud racionálně uvažujete, opravdu vám hypotéka dodá jistotu.

Když se dostanete do finančních obtíží a máte hypotéku, můžete své bydlení prodat a zátěže se zbavit, zároveň vám zůstane určitý kapitál. Pokud si bydlení pronajímáte, můžete v krajním případě i skončit na ulici.

Investovat do vylepšení vlastního bydlení se vyplatí i v případě, že máte přelétavějšího ducha. Po přestěhovaní můžete nemovitost pronajímat a z nájemného splácet náklady na hypotéku. Jestli toužíte po větším zisku, pronajímejte turistům. Stojí to více práce a času, vše je nejistější, ale finančně je to lákavější varianta.

V neposlední řadě, samotný obsah domácnosti může naskytnout velká překvapení. Máte zálibu ve starožitném nábytku? Pokud je dobře udržovaný, dost možná jeho hodnota s časem velmi vzrostla. Milujete umění? Tím lépe, obrazy slavných malířů mají také nezanedbatelnou hodnotu. Kyvadlové hodiny z míšeňského porcelánu také dosahují statisícových částek.

Jednu výhodu investicím, jejichž výnos dostáváte ve finanční podobě nelze upřít – je to likvidita, tedy možnost s nimi nakládat daleko rychleji. Překoná ale tato výhoda výrazně větší výnosy z nemovitostí? To už je na zvážení každého…