Informační centrum klasické energetiky přivítalo 30 000 návštěvníka

Žákyně 4. B si tak krom nevšedních zážitků odvezla domů i vak na záda plný reklamních předmětů, například s lahví na pití, reflexním páskem, tričkem, pastelkami, slunečními brýlemi či penálem.

„Jsem hodně překvapená. Sáhla jsem pro brýle bezmyšlenkovitě, za mnou už byla jen paní učitelka. Z dárků mám velkou radost,“ řekla s nefalšovanou radostí Štěpánka. V infocentru se jí, stejně jako ostatním, líbilo. „Moc pěkný je 3D film. Vše v něm bylo tak opravdové a jako živé. Ještě se těším na rozhlednu.“

Žáci z teplické ZŠ Edisonova přijeli do Informačního centra Elektrárny Ledvice v rámci výuky přírodovědy. „Jsem z Bíliny, a protože výuka  přírodovědy je i o tom, jak se vyrábí elektrický proud, jak probíhá fotosyntéza a podobně, napadlo mne vzít děti do infocentra o klasické energetice. Vše je zde na jednom místě a srozumitelně podané,“ poznamenala třídní učitelka Svatava Švecová.

Informační centru Elektrárny Ledvice Skupiny ČEZ je jediné v republice, které přibližuje vznik a historický vývoj klasické energetiky až po současnost. Vzniklo jako součást rozsáhlého ekologizačního programu severočeských uhelných elektráren.

Veřejnosti bylo zpřístupněno v listopadu 2009. Otevřeno je od úterý do soboty od 8 do 16 hodin. Exkurzi, zvláště spojenou s výstupem na rozhlednu, je nutné si domluvit předem na telefonním čísle 411 102 313, případně e-mailem infocentrum.ele@cez.cz.

„Kromě interaktivní expozice, přibližující virtuálně nejmodernější a tudíž i vysoce ekologickou uhelnou elektrárnu, je zde například k vidění jak probíhá fotosyntéza a pochopitelně unikátní 3D film přibližující historii výroby elektřiny. Začíná vznikem Vesmíru, tedy Velkým třeskem a končí závěrečným rozsvícením žárovky v domácnosti.

Vše je v něm jako živé, například na různé dinosaury se dá doslova sáhnout. Pro nejmenší máme i speciální expozici nazvanou Hrátky s permoníky,“ poznamenala Jana Muraňská, průvodkyně Informačního centra Elektrárny Ledvice.

Její kolegyně Dana Daňková k tomu ještě dodala: „Veliký zájem je pochopitelně o návštěvu rozhledny, která je nejvyšší v České republice. Je totiž umístěna na jedné z podpůrných věží kotelny Nového zdroje ve výšce 140 metrů. Veřejnosti byla zpřístupněna prakticky před rokem 20. dubna a zatím přilákala více než 8 000 zájemců o výstup a pohled z ptačí perspektivy na široké okolí elektrárny.“

Dvacet dětí a dvě paní učitelky z teplické ZŠ Edisonova přijeli ve čtvrtek 11. dubna na exkurzi do Informačního centra klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice. Mezi žáky 4. B byla i  Štěpánka Kvasničková (vpravo), která se stala 30 000 návštěvníkem infocentra. Na snímku jí to oznamují průvodkyně infocentra Jana Muraňská a Dana Daňková (zleva