Intelektuální kvalita našich lídrů je vysoká, řekl Jiří Lobkowicz

Lobkowicz je předseda Cesty změny. V prvních březnových dnech, od 2. do 4. března, přinesly agentury ČTK a ČIA a další sdělovací prostředky informace o volebním sněmu Cesty změny. Nejrozsáhleji o sněmu informovala agentura ČIA. Jako samostatný politický subjekt bude usilovat o přízeň voličů v jarních parlamentních volbách Cesta změny. Rozhodl o tom o víkendu celostátní sněm CZ, jehož členové si zvolili za předsedu Jiřího Lobkowicze. První místopředsedkyní byla zvolena Monika Němcová, budoucí lídr českobudějovického kraje. Dalšími místopředsedy se stali Tomáš Pražák z Prahy a Igor Marša z Brna,“ píše agentura ČIA 3. března.

„Věřím v sílu našeho volebního týmu, který jsme ustavili. Intelektuální kvalita našich lídrů je vysoká,“ řekl agentuře ČIA Jiří Lobkowicz. Za prioritu označil Lobkowicz boj proti kriminalitě a přebujelé byrokracii. Vstup do Evropské unie, který Českou republiku čeká, by měl posilovat úlohu regionů a decentralizaci státní moci. „Federativní uspořádání Evropy je nám velmi blízké, proto jej Cesta změny bude důsledně prosazovat,“ připomněl Lobkowicz.

Podle ČIA, která cituje Lobkowicze, klade CZ politický důraz na posílení prvků přímé demokracie: přímou volba prezidenta, hejtmanů a starostů měst a obcí. Cesta změny zdůrazňuje zapojení politicky nezávislých odborníků do vládních funkcí. V oblasti hospodářské strana prosazuje reformu veřejných financí a daňového systému směřující k celkovému snížení daňové zátěže.

Požaduje mimo jiné snížení daní z příjmů právnických osob z dnešních 31 na 20 procent. Navrhuje také jednotnou sazbu DPH (16 procent) a nově zavést nulovou sazbu DPH na vybranou skupinu výrobků a služeb z oblasti zdravotnictví, školství a ekologie,“ vysvětluje záměry CZ agentura.

„Chceme snížit daňové sazby u fyzických osob v celém tarifu, se základní daňovou sazbou 10 procent namísto dnešních patnácti a maximální sazbou 20 procent místo současných třiceti dvou,“ uvedl pro ČIA Lobkowicz.

HN: Lobkowicz bez překvapení

„Bez překvapení se obešla volba předsedy nové politické strany Cesta změny,“ soudí hospodářský deník. Novinář Josef Kopecký poznamenává, že Cesta změny chce usilovat zejména o pravicové a středově orientované voliče, zklamané opoziční smlouvou mezi ODS a ČSSD i rozkladem čtyřkoalice.

„Předsedou strany byl zvolen podnikatel a bývalý místopředseda US-DEU Jiří Lobkowicz, který její vznik inicioval. Prioritami nové strany má být posilování prvků přímé demokracie, zapojení nezávislých odborníků do vládních funkcí a snížení daňové zátěže,“ píší Hospodářské noviny.

Agentura ČTK ve zprávě z 2. března připomíná, že strana, kterou Jiří Lobkowicz, spoluzakládal, vznikla po rozchodu se skupinou kolem Moniky Pajerové. „Podle některých průzkumů z malých stran má Cesta změny největší šanci dostat se za určitých podmínek do Poslanecké sněmovny. TNS Factum jí v únoru připsala 2,6 procenta hlasů,“ uvádí ČTK.

O sněmu informovaly Hospodářské noviny, Deníky Morávia, Střední Čechy, deník Metro a Lidové noviny.