Internet Explorer 5 pro Mac byl zásadní prohlížeč. Kvůli Jobsovi ale nedosáhl svého plného potenciálu

Steve Jobs byl geniální vizionář. Jeho myšlení a chování ale – podle mnoha různých zdrojů– nebylo zdaleka vždy nejlepší vzhledem k dané situaci. K jeho odkazu tak patří například i neochota Applu poskytnout uživatelům přístup do vnitřku jejich zařízení nebo omezování funkcí ve jménu jednoduchosti. O těchto aspektech Jobsova přístupu se nyní zmínil i jeden z vývojářů kultovního prohlížeče Internet Explorer 5 pro Mac.

Internet Explorer, který přinejmenším jako značku už před časem zabil sám Microsoft, nebyl vždy pouze předinstalovaným prohlížečem užitečným pro stažení jiného. Internet Explorer 5 pro Mac byl významným jak z hlediska technologií, tak díky inovativnímu grafickému prostředí, shodou okolností vyvinutému paralelně s prostředím Aqua od Applu.

Jimmy Grewal, jeden z hlavních vývojářů IE 5 pro Mac, na svém Twitteru a blogu přiblížil pár detailů ze zákulisí jeho vzniku. Zmiňuje jeho důležitost pro obranu Microsoftu vůči nařčením ze snahy o monopolizaci prohlížečů a dodává, že byl také prvním prohlížečem, který dokázal na kterékoliv platformě správně zobrazit HTML standardy.

Příběh této verze prohlížeče bez nástupce je však do velké míry příběhem dvou firem pracujících na tomtéž, aniž by o sobě vzájemně věděly. Když Apple představil iMacy a iBooky s průhlednými barevnými těly, bylo jasné, jakým směrem se bude hardware firmy ubírat. Dávalo dobrý smysl, aby ho následoval i software a pro Mac OS X tak začalo vznikat nové vizuálně atraktivní uživatelské prostředí, později známé jako Aqua.

Stejný nápad měl ovšem tým pracující na IE 5 pro Mac. Vzhled nového prohlížeče, který jako první v mainstreamovém prostředí podporoval všechny nejmodernější standardy, se měl také vydat jednoznačně do budoucnosti. Ovládací prvky tak získaly lesklé světle modré povrchy, jimiž bylo ohraničeno také samotné okno. „Větší živostí bychom paradoxně víc splynuli s pozadím a působili jako doma,“ vysvětlil na tehdejší šéf designu prohlížeče Maf Vosburgh.

Designový chaos, který si nikdo neuvědomil

Když pak IE 5 pro Mac v Applu představili, nastala zvláštní situace. Týmy obou firem totiž, vycházejíc z designu nejnovějších Maců, došly k velmi podobným výsledkům, přičemž vědom si toho byl jen Jobs. Přesto byl nadšený a rozhodl se prohlížeč sám prezentovat na blížícím se WWDC. Zároveň ho však chtěl využít jako demonstraci takzvaného Carbonu, softwarového nástroje umožňujícího rychlejší portování aplikací do novější verze systému s jeho novou grafikou a funkcemi. Tým Microsoftu tak musel několik dnů tvrdě pracovat na vytvoření portované verze dostatečně stabilní pro živé demo.Nakonec uspěli, avšak ty prvky, které Jobs na pódiu přisoudil schopnostem Carbonu, byly prakticky identické ve verzi IE 5 neadaptované pro Mac OS X. To byl pravděpodobně také důvod, proč chtěl ředitel Applu sám odprezentovat produkt Microsoftu, což byla velmi netypická situace.

Lidé, kteří pracovali na Internet Exploreru pro Mac s moderním prostředím pojmenovaným jako New Look, byli sami překvapeni, když ho v zásadě uviděli také v novém operačním systému Macu. Vosburgh proto v krátké poznámce spekuluje, zda nebylo Aqua inspirované právě úsilím jeho a jeho týmu. Minimálně v jednom prvenství si pak je poměrně jistý. IE 5 pro Mac vůbec jako první software používal rozostřené poloprůhledné prvky, které se postupně rozšířily všude a dnes hrají v designu macOS i dalších systémů významnou roli.

9/ The UI of MacIE 5 was a major departure from any existing MS product, or for that matter any Mac software. Microsoft engineer @MafVosburgh hired UK based Nykris to design the iMac inspired “new look” as it was called internally. More details here: https://t.co/3Ir42OcqxY pic.twitter.com/xKqxwoVY4W

— Jimmy Grewal (@jimmyg) January 5, 2020

Jimmy Grewal podobnost grafického prostředí Aqua a IE 5 a reakci na ni vnímal poněkud odlišně. Jobs byl podle něj poněkud překvapený, jelikož ale o záměrech Applu pro Mac OS X nemohl v daném ohledu nic prozradit, kritizoval integraci přehrávače MP3 souborů na webech. Ten vycházel z technologie populárního přehrávače SoundJam, o který měl zájem sám Jobs.

Ředitel Applu proto integraci Microsoftu kritizoval s tím, že prý podráží důležitost, pro firmu tehdy důležitého přehrávače QuickTime. Gewal a tým vývojářů proto vlastní přehrávač z prohlížeče odstranil, přičemž toho později litoval. Apple mezitím SoundJam koupil a vytvořil z něj iTunes.

11/ Since no one outside Apple was supposed to know about Aqua at the time, he couldn’t say anything to us about the resemblance; instead he directed his ire at another new feature in MacIE 5 called Media Toolbar. This feature provided support for playing back MP3‘s on websites.

— Jimmy Grewal (@jimmyg) January 5, 2020