Evropští zákonodárci chtějí prosadit společný port pro mobilní zařízení. iPhone by tak mohl přijít o Lightning

Psal se rok 2012, když Apple poprvé uvedl konektor Lightning do iPhonu 5, aby nahradil zastaralé 30pinové řešení a ukázal světu velmi malý, byť schopný port. V následujících letech na tomto konektoru postavil prakticky celý svůj byznys s mobilními zařízeními, díky čemuž se Lightning stal zcela standardním portem. Na jeho specifika se adaptovali i výrobci třetích stran. Vše fungovalo.

Posledních pár let se však do popředí začíná dostávat jiný standard – USB-C. Ten je hojně využíván v telefonech i tabletech konkurenčních výrobců a také Apple chápe jeho obrovské výhody ve formě rychlosti a kompatibility. I proto jej zahrnul do MacBooků nebo profesionálních iPadů Pro. Veřejnost nicméně očekávala, že vzhledem k takto vysoké oblibě USB-C dorazí i do iPhonů.

Integrace USB-C do jablečných telefonů se zatím neděje a je otázkou, zda to Apple vůbec někdy dopustí. Přeci jen má na konektoru Lightning postavené vcelku výrazné portfolio s doplňky a nechce se vzdát tržeb, které z něj plynou. Nehledě na to, že dlouhodobě prosazuje bezdrátové technologie a než aby použil USB-C, raději porty zcela z nových iPhonů odstraní. To je zatím otázkou spekulací.

Evropští zákonodárci však mají na celou situaci poněkud odlišný pohled. Ti v těchto dnech debatují nad tím, zda by neměla mít všechna mobilní zařízení (respektive chytré telefony, tablety a podobně) jednotný port – bez ohledu na model nebo značku. A jako ideální kandidát se nabízí právě USB-C, který má nepochybně ze všech dostupných portů na trhu největší smysl. Byť mohou být ve hře i jiné.

Zmrazí to inovace, oponuje Apple

Jak by se dalo očekávat, s tímto plánem Apple nechce příliš souhlasit. I když je nakloněn k jiným kontektorům než Lightning (což dokazuje právě i iPadů Pro a MacBooků), striktní nařízení tohoto typu by dle kalifornské firmy „zmrazilo inovace“ a bylo by „nešetrné vůči životnímu prostředí“. Právě druhý jmenovaný bod je předmětem diskuze, jelikož EU tvrdí opak – jednotný konektor ve všech mobilních zařízeních má dle jejich zákonodárců přírodu šetřit.

Jednou z kapitol, proč se něco takového vůbec řeší, je fakt, že nyní už na trhu není tolik standardizovaných rozhraní jako před deseti lety. Prakticky existuje pouze Lightning, USB-C a microUSB, které však postupně mizí. Proto by mělo být mnohem jednodušší tyto možnosti v telefonech a tabletech sjednotit a pro uživatele přinést větší komfort.

The @EU_Commission strongly supports harmonisation of chargers for mobiles. In 2009, we had >30 charging solutions. Now 3 main solutions. In the discussion w #industry we insist on the following objectives ✔️consumer convenience ✔️safety & interoperability ✔️reduction of e-waste. pic.twitter.com/jdcJ8pIk7s

— Maroš Šefčovič🇪🇺 (@MarosSefcovic) January 13, 2020

„Evropská komise silně podporuje harmonizaci nabíječek pro mobilní zařízení. V roce 2009 jsme měli více než třicet nabíjecích řešení. Nyní už jen tři hlavní. V diskusi trváme na těchto cílech: pohodlí zákazníka, bezpečnost a interoperabilita, redukce elektronického odpadu,“ píše Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise.

Nyní se čeká, k jakému stanovisku evropští zákonodárci dospějí. Podobný návrh jim ležel na stolech již v roce 2009, nakonec se to vyřešilo „dobrovolnou dohodou“. Takový osud může nastat i teď, byť se neočekává, že by to bylo tak jednoduché. Pokud by však Evropská komise tento tah schválila, lze očekávat, že by Apple urychlil svou vizi k odstranění všech portů z iPhonů a prosazování zcela bezdrátového nabíjení, propojování s ostatními periferiemi a podobně.