iPhone SE je zpět. Má starý známý design a lepší výkon

Dlouho se očekávalo, kdy Apple vydá nový iPhone SE, aktualizovanou verzi jednoho z nejoblíbenějších iPhonů mezi běžnými zákazníky. Indicie pro představení se objevovaly v hojném počtu a mnohdy vycházely z ověřených zdrojů, tudíž bylo představení jen otázkou času.

iPhone SE se od roku 2016 těšil velké oblibě zejména díky svým kompaktním rozměrům. Zatímco ostatní telefony rostly v úhlopříčce, Apple zkoušel udržet fanoušky menších displejů právě tímto modelem. A dařilo se. Původní varianta však po stránce výkonu již nedostačuje a lidé byli nuceni svůj oblíbený iPhone nahrazovat. Pokud chtěli fungovat v aktuálním softwarovém ekosystému.

Apple aktualizovaný model SE uvedl, přičemž telefon postrádal ty nejlepší parametry, které nabízely tehdejší vlajkové lodě 11 Pro a 11 Pro Max. iPhone SE lákal na lepší průměr atraktivní cenovkou.

Po stránce designu nejde o žádnou novinku. iPhone SE druhé generace vychází ze vzhledu modelu 8. Boky, na nichž jsou i známá manuální tlačítka, jsou z hliníku, který tvoří hranici okolo displeje Retina HD s úhlopříčkou 4,7 palce. Záda telefonu jsou vyrobena ze skla. Odolná konstrukce a nejtvrdší sklo u smartphonu.

Poněkud standardní je i zadní kamera. Apple se vrátil zpět ke kořenům a do svého nového vstupního iPhonu zahrnul pouze jednu dvanáctimegapixelovou čočku, která je širokoúhlá a podporuje portrétní režim. To je zajištěno i díky procesoru A13 Bionic s podporou takzvaného neurální enginu (Neural Engine), který mimo jiné slouží pro strojové učení a další pokročilé technologie.

Součástí je i podpora funkce Smart HDR pro focení v horších světelných podmínkách a nahrávání videa ve 4K při šedesáti snímcích za vteřinu.

Staré dobré Touch ID a bezprecedentní cena

Face ID, respektive biometrická technologie založená na skenu obličeje, je pro Apple v posledních letech základním bezpečnostním prvkem. To však neznamená, že zakopává Touch ID – iPhone SE je důkazem, že otisk prstu stále žije. Ve spodním širokém rámečku je klasické kolečko, díky němuž uživatel dokáže po přiložení prstu odemknout zařízení, zaplatit v obchodě pomocí Apple Pay nebo nakupovat přes Apple ID.

Novinka tedy nenabízí nic nového, co by uživatelé Applu neznali. Je to ovšem záměr. Vzhledem k tomu, že se společnost pod vedením Tima Cooka nesnažila udělat z inovovaného iPhonu SE výkonnostní a přelomové monstrum, mohla mu nasadit zajímavou cenovku. Model startoval na 12 990 korunách.

V základu je zahrnuto úložiště ve výši 64 GB a lze vybírat z černé, bílé nebo červené varianty. Za příplatek pak zájemce získá 128GB verzi nebo nejvyšší variantu s 256 GB. Předobjednávky nových modelů vždy začínají přímo na oficiálním e-shopu Applu.

iPhone SE s aktuální verzí software iOS

Vysoce efektivní čip, vylepšená baterie a iOS 16 společně zvyšují výdrž baterie. Když je potřeba telefon nabít, stačí iPhone SE položit na bezdrátovou nabíječku. Nebo připojit 20W nebo výkonnější adaptér a rychle ho nabít z nuly až na 50 procent za 30 minut.

iPhone SE odolá rozlití běžných tekutin, jako je voda, káva, čaj a džus. A rozhodně mu nevadí ani trocha prachu. Čip A15 Bionic provádí v zákulisí nejrůznější výpočty, aby pořízené fotografie vypadaly skvěle. Funkce Smart HDR 4 například automaticky vylepšuje kontrast, osvětlení a pleťové tóny až čtyř osob, aby každý vypadal co nejlépe.

A při středním až slabém osvětlení zkoumá funkce Deep Fusion vícenásobné expozice pixel po pixelu, aby na výsledném snímku zachytila i ty nejjemnější detaily, textury a vzory. Portrétní režim přitáhne pozornost k objektu umným rozostřením pozadí. Portrétní osvětlení umožňuje před fotografováním nebo po něm vybrat jeden ze šesti kreativních efektů, například scénické světlo nebo mono světlo s vysokým klíčem.

iOS 16 vylepšuje iPhone o zcela nové funkce personalizace, hlubší inteligenci a jednodušší způsoby komunikace a sdílení. Přizpůsobit si zamykací obrazovku. Vrstvit fotografie. Sledovat své aktivity. Aktuální informace v reálném čase – od živých sportovních výsledků až po stav objednávky kávy.