iPhone XR zůstává upozaděn. Jedná se přitom o možná největší mezigenerační skok v dějinách iPhonu

Hlavní pozornost byla na jedné z prezentací věnována nástupcům iPhonu X, dvojici modelů s komplikovanými názvy iPhone XS a XS Max. Jako pokaždé, i tentokrát se Apple chlubil, že se jedná o nejlepší iPhony, které kdy firma vyrobila. Aby také ne…

Média nicméně hned zaplavily zprávy, zda se oproti loňskému X jedná o dostatečný posun, zda je nový telefon Applu začínající na 30 tisících korun dostatečně dobrý a podobně. Přitom se až trestuhodně opomíjí v pořadí třetí představený iPhone XR, byť je podle mnohých mnohem zajímavější.

Ačkoli byl iPhone X v jednu chvíli jednoznačnou vlajkovou lodí Applu, z hlediska prodejů ho v součtu převyšovala dvojice 8 a 8 Plus, kterých se prodávalo zhruba jednou tolik. Místo této dvojice bude tak proti iPhonům XS a XS Max stát iPhone XR a rozdíl v prodejích by mohl být ještě větší.

iPhone XR bude totiž v základní paměťové variantě k dostání o 7,5 tisíce korun levněji než iPhone XS a oproti předchozím modelům 8 a 8 Plus přitom znamená velký skok kupředu. Nejlevnější z představených iPhonů by rozhodně neměl být brán na lehkou váhu.

Model XR je již na první pohled cílen na masy. Do prodeje šel hned v šesti barvách a přišel s úhlopříčkou 6,1 palce, která je jakýmsi „kompromisem“ mezi modely XS a XS Max. Díky konstrukci s minimálními rámečky je nicméně telefon menší než předchozí iPhone 8 Plus, který měl přitom úhlopříčku 5,5 palce.

Zatímco majitelé iPhonu X nedostali od Applu jednoznačný popud pořídit nový model, iPhone XR by mohl k nákupu přesvědčit hodně majitelů starších iPhonů, a to především těch, kteří mají Apple rádi, mají starší modely, ale 30 tisíc za telefon dát nechtějí. iPhone XR bude velkým krokem kupředu jednoduše pro majitele všech iPhonů včetně předchozího modelu 8/8 Plus.

Nabídne jim nejen více výkonu, ale především mnohem větší displej v přiměřeně velkém těle. Apple pro ně má telefon, který vypadá o pořádný kus moderněji.

Postavíte-li vedle sebe iPhone 8 Plus a iPhone XR, rozdíl je markantní. Jedná se možná o největší mezigenerační skok, který se v jedné cenové hladině udál.

Analytici, kteří predikují, jak se budou vyvíjet prodeje, i díky těmto skutečnostem předpokládali, že iPhone XR bude tvořit zhruba 50 procent všech prodaných iPhonů.

Pro kontext, dle Consumer Intelligence Research Partners v minulosti tvořil iPhone X zhruba 20 procent prodejů iPhonů, dvojice 8 a 8 Plus si z koláče ukousla dohromady 41 procent a zbylých 39 procent připadalo na starší modely.

Je tedy patrné, že je iPhone XR o mnoho významnější model, než by se mohlo na první pohled zdát, a to nejen z pohledu koncového uživatele, ale i z pohledu samotného Applu.

iPhone XR

iPhone XR je od svého vydání v roce 2018 jedním z nejoblíbenějších iPhonů. Jde o cenově dostupnou variantu, která přesto nabízí spoustu funkcí, takže je skvělou volbou pro ty, kteří nechtějí utrácet za špičkové modely.

Za prvé, iPhone XR má velký 6,1palcový Liquid Retina displej s technologií True Tone. To znamená, že uživatel získá krásnou obrazovku, která vytváří přesné barvy a reaguje na úroveň světla v místnosti, aby měl vždy ten nejlepší zážitek ze sledování. Okraje displeje jsou navíc zakřivené pro ještě působivější zážitek.

iPhone XR je také vybaven výkonným čipem A12 Bionic, což je stejný čip, který se také v iPhonu XS. Díky tomu je telefon neuvěřitelně rychlý a zvládne cokoli od hraní her až po streamování hudby bez jakéhokoli zpoždění.

Fotoaparát je další význačnou vlastností iPhonu XR. Má jediný širokoúhlý objektiv s rozlišením 12 Mpx, který pořizuje skvělé snímky za jakýchkoli světelných podmínek. Má dokonce portrétní režim, který umožňuje pořizovat úžasné fotky s bokeh efektem jako ze zrcadlovky.

A konečně, výdrž baterie iPhonu XR je působivá. Vydrží až 15 hodin přehrávání videa a díky čipu A12 Bionic vydrží až 12 hodin prohlížení webu a 15 hodin hovoru.

Celkově je iPhone XR vynikající volbou pro každého, kdo hledá výkonný a cenově dostupný telefon. Má všechny potřebné funkce, od skvělého displeje po výkonný procesor, a je podpořen skvělou výdrží baterie. Je to skvělá volba pro každého, kdo hledá skvělý telefon za dobré peníze.

Názvy iPhonů

Společnost Apple v průběhu let vydala řadu různých iPhonů. Každý iPhone má svůj vlastní jedinečný název, což může být matoucí. Jaké modely patří mezi nejvýznamnější nebo minimálně plné inovací?

 • iPhone: Původní iPhone, vydaný v roce 2007, se jmenoval jednoduše iPhone. Byl to první telefon s vícedotykovým rozhraním a obchodem App Store.
 • iPhone 3G: iPhone 3G byl prvním iPhonem, který byl vydán v roce 2008 a byl vybaven datovými rychlostmi 3G.
 • iPhone 3GS: iPhone 3GS byl vylepšenou verzí iPhonu 3G, která se vyznačovala vyšším výkonem a delší výdrží baterie.
 • iPhone 4: iPhone 4 byl prvním iPhonem s Retina displejem a videohovory FaceTime, který byl vydán v roce 2010.
 • iPhone 4S: iPhone 4S byl vylepšenou verzí iPhonu 4, která se vyznačovala vyšším výkonem a hlasovým ovládáním Siri.
 • iPhone 5: iPhone 5 byl první iPhone s větším 4palcovým displejem a konektorem Lightning, který byl vydán v roce 2012.
 • iPhone 5S: iPhone 5S byl vylepšenou verzí iPhonu 5, která byla vydána v roce 2013 a vyznačovala se vyšším výkonem a rozpoznáváním otisků prstů Touch ID.
 • iPhone 6: V roce 2014 vydaný iPhone 6 byl prvním iPhonem s větším 4,7palcovým displejem a Apple Pay.
 • iPhone 6S: iPhone 6S byl vylepšenou verzí iPhonu 6 s vyšším výkonem a technologií 3D Touch.
 • iPhone 7: iPhone 7, vydaný v roce 2016, byl prvním iPhonem s voděodolností a stereofonními reproduktory.
 • iPhone 8: V roce 2017 vydaný iPhone 8 byl vylepšenou verzí iPhonu 7 a vyznačoval se vyšším výkonem a bezdrátovým nabíjením.
 • iPhone X: V roce 2017 vydaný iPhone X byl prvním iPhonem s OLED displejem od okraje k okraji a rozpoznáváním obličeje Face ID.
 • iPhone XS: V roce 2018 vydaný iPhone XS byl vylepšenou verzí iPhonu X, která se vyznačovala vyšším výkonem a novou zlatou barevnou variantou.
 • iPhone XS Max: iPhone XS Max, vydaný v roce 2018, byl vylepšenou verzí iPhonu XS, vybavenou větším 6,5palcovým displejem.
 • iPhone 11: iPhone 11, vydaný v roce 2019, byl první iPhone se systémem dvou fotoaparátů a vylepšenou výdrží baterie.
 • iPhone 11 Pro: iPhone 11 Pro, vydaný v roce 2019, byl vylepšenou verzí iPhonu 11, která se vyznačovala vyšším výkonem a novým systémem trojitého fotoaparátu.

Postupně Apple pokračoval až do modelu iPhone 14 a 14 Plus, který bylo možné předobjednat na podzim roku 2022.

Historie společnosti Apple

Historie názvu Apple je bohatá, protože společnost během své existence vystřídala různé přezdívky. Společnost Apple vznikla v roce 1976 jako Apple Computer, Inc. a založili ji Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Název zvolili Jobs a Wozniak, kteří se inspirovali názvem svého oblíbeného ovoce.

V roce 2001 společnost přijala název Apple Inc., který odráží její širší zaměření na spotřební elektroniku, hudbu a software.

Společnost má také dlouhou historii názvů produktů, počínaje Apple I v roce 1976 a pokračujíc dnešními iPhony a hodinkami Apple Watch. V průběhu let používala společnost Apple pro své produkty různé názvy, od iMacu a iPodu až po iPad a AppleTV.

Kromě toho společnost Apple používala k pojmenování svých produktů také jména ikonických osobností a míst. Například Mac Mini byl pojmenován podle malé podoby počítače, zatímco MacBook Pro byl pojmenován podle filmu The Right Stuff, který pojednává o prvních astronautech, kteří cestovali do vesmíru. iPad byl pojmenován podle ostrova Kréta, který je známý svým charakteristickým tvarem.

Apple dnes

Společnost Apple Inc. se v posledních letech stala jednou z nejvlivnějších a nejziskovějších firem na světě. Úspěch tohoto technologického gigantu je z velké části důsledkem uvedení několika populárních produktů, jako jsou iPhone, iPad a počítače Mac. Apple se díky svému úsilí o inovace, design a služby zákazníkům stal lídrem v technologickém průmyslu.

V současné době je společnost Apple i nadále významnou silou ve světě technologií. Výrobky společnosti Apple stále patří k nejvyhledávanějším a nejlépe hodnoceným zařízením na trhu. Společnost uvedla na trh mimo jiné několik nových produktů, včetně hodinek Apple Watch, sluchátek AirPods a reproduktoru HomePod.

Apple také výrazně investuje do svého podnikání v oblasti služeb. Apple Music a Apple TV se staly oblíbenými streamovacími službami, které nabízejí přístup k milionům skladeb a filmů. Apple také nabízí úložiště iCloud, Apple Arcade a Apple Pay, které se u spotřebitelů těší velké oblibě. Společnost Apple pokračuje v přidávání nových funkcí a služeb do svých produktů ve snaze učinit je uživatelsky přívětivějšími a bezpečnějšími.

Dalším důležitým faktorem úspěchu společnosti Apple je její závazek k ochraně soukromí a bezpečnosti. Apple zavedl několik nástrojů a funkcí, které pomáhají chránit data jeho zákazníků. Patří mezi ně dvoufaktorové ověřování, Apple Secure Enclave a end-to-end šifrování. Apple také uživatelům usnadnil správu nastavení ochrany soukromí a kontrolu nad tím, jaká data se společností sdílejí.

Úspěch společnosti Apple je dán jejím závazkem k inovacím a zákaznickým službám. Společnost stále posouvá hranice technologií a designu a vytváří produkty, které jsou uživatelsky přívětivé a bezpečné. Apple také pokračuje v investicích do svých služeb, které jsou hlavním faktorem jeho úspěchu.