Japonská vláda poskytla 200 iPhonů pasažérům lodi Diamond Princess zasažené koronavirem

Mobilní zařízení zdaleka neslouží pouze ke každodenní komunikaci nebo zábavě. Od těch nejzákladnější po ty nejsofistikovanější jsou jejich funkce využívány také při organizaci záchranných akcí nebo pro monitorování zdravotního stavu lidí. Japonská vláda nyní pasažérům lodi Diamond Princess, která je v karanténě kvůli koronaviru, poskytla kolem dvou tisíc iPhonů právě k tomuto účelu.

Dvacátého ledna letošního roku v japonské Jokohamě nastoupil osmdesátiletý muž na výletní loď Diamond Princess. Opustil ji o pět dnů později a za dalších šest se zjistilo, že byl nakažen extrémně nakažlivým koronavirem COVID-19. Čtvrtého února pak na palubě lodi bylo identifikováno deset případů lidí napadených nebezpečnou nemocí.

Japonské ministerstvo zdravotnictví Diamond Princess okamžitě umístilo do karantény, což však pro její pasažéry znamenalo jen rychlé síření viru na palubě. Podle posledních informací byla z celkem 3 700 pasažérů včetně posádky otestována necelá polovina a zjištěno bylo 454 nakažených. Původem britská výletní loď nyní stojí nedaleko pobřeží Jokohamy a zakotvit jí zakázali už Japonsko, Thajsko, Filipíny, Guam a Tchaj-wan.

今回、#ダイヤモンドプリンセス号 の乗客の皆様へ、厚労省、SB社、LINE社の連携の下、LINEを入れたiPhoneを2000台をご提供させていただきました

LINE経由での乗客への情報を提供を実現し、さらに心理カウンセラー、医師へのオンライン相談が可能となりました

※写真は有志たち#新型コロナウィルス pic.twitter.com/o9n8o9WSix

— 舛田 淳(Masuda Jun)/LINE (@masujun) February 14, 2020

Ve snaze alespoň nějak kontrolovat situaci na „princezně“ jsou pochopitelně i na její palubě zavedena opatření pro karanténu jako například příkaz opouštět kajutu jen minimálně. Nakažení lidé jsou převáženi do nemocnic na pevnině a ti, kterým vyjde negativní test a byli v kajutách bez otevíratelných oken nebo mají jiné zdravotní problémy jsou na pevnině dočasně umisťováni do izolovaných pokojů.

Dále má k organizaci dění pomáhat právě aplikace vytvořená japonským ministerstvem zdravotnictví a nainstalovaná do přibližně dvou tisíc iPhonů poskytnutých firmou Softbank. Podle informací japonského webu Macotakara ji pasažéři mají používat hlavně pro komunikaci se zdravotníky a pro objednání konzultace u lékaře.

iPhony byly rozděleny tak, aby byl v každé kajutě posádky i cestujících alespoň jeden. Japonská vláda slibuje, že karanténa na lodi bude ukončena už tuto středu, přičemž telefony byly poprvé poskytnuty v pátek. Původně měla karanténa trvat dva týdny od 4. února.