Jednotný nabíjecí port pro všechny telefony? Dle Applu by uškodil inovacím i uživatelům

Slovenský Evropský komisař Maroš Šefčovič v tomto měsíci přišel s návrhem na regulaci, která by výrobce telefonů a dalších elektronických zařízení nutila k využívání jednotného nabíjecího konektoru. Proti návrhu se ale ohradil Apple, podle něhož by taková regulace zabrzdila inovaci, způsobila nepohodlí milionům uživatelů a vytvořila bezprecedentní množství elektronického odpadu.

Argumentace eurokomisaře Šefčoviče je poměrně jednoduchá. Jednotný nabíjecí port by lidem do budoucna mohl z logických důvodů usnadnit život, jelikož by nemuseli přemýšlet, zda bude konkrétní vypůjčená nabíječka pasovat do jejich telefonu. Výrobci by zároveň produkovali jeden druh příslušenství pro všechna zařízení, což by výhledově mělo být ekonomicky i „environmentálně“ výhodné.

Evropská unie o prosazení univerzálního konektoru usiluje již zhruba dekádu. Přechod na jednotný konektor by ale nyní byl o mnoho jednodušší než kdy dříve, protože v současné době se vyskytují ji prakticky jen tři konektory – dosluhující microUSB, nové USB-C a Lightning, který využívá Apple. Ještě před deseti lety bylo různých konektorů násobně více.

The @EU_Commission strongly supports harmonisation of chargers for mobiles. In 2009, we had >30 charging solutions. Now 3 main solutions. In the discussion w #industry we insist on the following objectives ✔️consumer convenience ✔️safety & interoperability ✔️reduction of e-waste. pic.twitter.com/jdcJ8pIk7s

— Maroš Šefčovič🇪🇺 (@MarosSefcovic) January 13, 2020

Podle Applu by ale podobná restrikce způsobila spíše škody než užitek. Zaříznutí konektoru Lightning by znamenalo škody pro stovky milionů uživatelů po celém světě, kteří si nakoupili mnoho různého příslušenství s tímto konektorem. Vzniklo by také naprosto bezprecedentní množství elektroodpadu. Co víc, vynucení jednotného konektoru by dle Applu zbrzdilo inovace.

Apple na svůj Lightning konektor spoléhá již od roku 2012, kdy jej poprvé nasadil u iPhonu 5. Konektor tehdy nahradil zastaralý 30pinový konektor, se kterým přišel již první iPhone. Hlavní výhodou Lightningu od začátku bylo, že je oboustranný a má velmi kompaktní rozměry.

Foto: zollotech/YouTube

Stále využívanější standard USB-C sice dohnal onu oboustrannost, jejíž absence byla největším hendikepem staršího microUSB, ale ani USB-C se s Lightningem nemůže rovnat svou velikostí. Konektor Lightning stále zabírá zhruba o 20 % méně prostoru v zařízení než konkurencí hojně nasazované USB-C. V iPhonech tak zbývá o něco více místa na další vnitřní komponenty.

Apple se vynucenému nástupu USB-C brání i přes to, že v iPadech Pro a MacBoocích jej již nasadil. Jak již bylo řečeno, prosazení jednotného standardu by totiž dle Cookovy firmy zpomalilo inovace, jelikož firma by již neměla nad vývojem a implementací novinek plnou kontrolu a nezávislost. Faktem ale je, že důvod, proč Apple tolik trvá na udržení Lightningu, může být čistě obchodní.

iPady Pro USB-C disponují

Apple na příslušenství k iPhonu vydělává miliardy ručně a slušným zdrojem příjmu jsou pro firmu bezesporu i běžné nabíjecí kabely. Firma vydělává na těch, které prodá sama, i na těch, u kterých vybírá poplatek za oficiální certifikaci MFi. Přechod na USB-C by tržbám z tohoto segmentu bezesporu uškodil.

Je ovšem otázkou, jak dlouho by Apple chtěl na vlastní kabel ještě spoléhat. Již nyní se totiž spekuluje, že letošní iPhone minimálně ve verzi Pro přijde již zcela bez konektoru a bude plně spoléhat na bezdrátové technologie. Bezdrátové nabíjení již iPhony ostatně podporují od modelů iPhone 8 a iPhone X. Velmi populární jsou pak rovněž bezdrátová sluchátka v čele s AirPods.

Přechod na zcela bezdrátové technologie by tedy byl možný a bezesporu by znamenal krok vpřed pro celé odvětví. Přechod by to ale určitě nebyl bezbolestný. Pravdou totiž je, že bezdrátové nabíječky zatím zdaleka nejsou natolik rozšířené, jsou poměrně drahé a například v autech jsou pořád spíše vzácností. Na rozdíl od jednotlivých kabelů navíc nabíjecí podložky rozhodně nejsou tak pohodlně přenosné.