Jednotný nabíjecí port pro všechny telefony? Dle Applu by uškodil inovacím i uživatelům

Výrobci telefonů a dalších elektronických zařízení by měli využívat jednotný nabíjecí konektor. Proti návrhu se ohradil Apple, podle něhož by taková regulace zabrzdila inovaci, způsobila nepohodlí milionům uživatelů a vytvořila bezprecedentní množství elektronického odpadu.

Argumentace pro jednotný port je poměrně jednoduchá. Jednotný nabíjecí port by lidem do budoucna mohl z logických důvodů usnadnit život. Nemuseli by přemýšlet, zda bude konkrétní vypůjčená nabíječka pasovat do jejich telefonu.

Výrobci by zároveň produkovali jeden druh příslušenství pro všechna zařízení, což by výhledově mělo být ekonomicky i „environmentálně“ výhodné.

Evropská unie o prosazení univerzálního konektoru usiluje již zhruba dekádu. Přechod na jednotný konektor by ale nyní byl o mnoho jednodušší než kdy dříve, protože v současné době se vyskytují ji prakticky jen tři konektory – dosluhující microUSB, nové USB-C a Lightning, který využívá Apple. Ještě před deseti lety bylo různých konektorů násobně více.

Podle Applu by podobná restrikce způsobila spíše škody než užitek. Zaříznutí konektoru Lightning by znamenalo škody pro stovky milionů uživatelů po celém světě, kteří si nakoupili mnoho různého příslušenství s tímto konektorem.

Vzniklo by také naprosto bezprecedentní množství elektroodpadu. Co víc, vynucení jednotného konektoru by dle Applu zbrzdilo inovace.

Apple Lightning

Apple na svůj Lightning konektor spoléhá již od roku 2012, kdy jej poprvé nasadil u iPhonu 5. Konektor tehdy nahradil zastaralý 30pinový konektor, se kterým přišel již první iPhone. Hlavní výhodou Lightningu od začátku bylo, že je oboustranný a má velmi kompaktní rozměry.

Stále využívanější standard USB-C sice dohnal onu oboustrannost, jejíž absence byla největším hendikepem staršího microUSB, avšak ani USB-C se s Lightningem nemůže rovnat svou velikostí.

Konektor Lightning stále zabírá zhruba o 20 % méně prostoru v zařízení než konkurencí hojně nasazované USB-C. V iPhonech tak zbývá o něco více místa na další vnitřní komponenty.

Apple se vynucenému nástupu USB-C brání i přes to, že v iPadech Pro a MacBoocích jej již nasadil. Jak již bylo řečeno, prosazení jednotného standardu by totiž dle Cookovy firmy zpomalilo inovace, jelikož firma by již neměla nad vývojem a implementací novinek plnou kontrolu a nezávislost.

Faktem je, že důvod, proč Apple tolik trvá na udržení Lightningu, může být čistě obchodní.

Apple na příslušenství k iPhonu vydělává miliardy ročně a slušným zdrojem příjmu jsou pro firmu bezesporu i běžné nabíjecí kabely. Firma vydělává na těch, které prodá sama, i na těch, u kterých vybírá poplatek za oficiální certifikaci MFi. Přechod na USB-C by tržbám z tohoto segmentu bezesporu uškodil.

Je ovšem otázkou, jak dlouho by Apple chtěl na vlastní kabel ještě spoléhat. Již nyní se totiž spekuluje, že letošní iPhone minimálně ve verzi Pro přijde již zcela bez konektoru a bude plně spoléhat na bezdrátové technologie.

Bezdrátové nabíjení již iPhony ostatně podporují od modelů iPhone 8 a iPhone X. Velmi populární jsou pak rovněž bezdrátová sluchátka v čele s AirPods.

Přechod na zcela bezdrátové technologie by tedy byl možný a bezesporu by znamenal krok vpřed pro celé odvětví. Přechod by to určitě nebyl bezbolestný.

Pravdou totiž je, že bezdrátové nabíječky zatím zdaleka nejsou natolik rozšířené, jsou poměrně drahé a například v autech jsou pořád spíše vzácností. Na rozdíl od jednotlivých kabelů navíc nabíjecí podložky rozhodně nejsou tak pohodlně přenosné.

Jednotný nabíjecí port

Jednotný nabíjecí port, Unified Charging Port (UCP), je revoluční systém, který slibuje, že nabíjení všech zařízení bude hračka. Jedná se o jediný port, který lze použít k nabíjení jakéhokoli zařízení bez ohledu na jeho značku nebo model.

To znamená, že se již člověk nemusí starat o to, zda je vaše zařízení kompatibilní s konkrétní nabíječkou.

UCP je založen na standardu USB-C, což je nejnovější verze technologie Universal Serial Bus. Port UCP je navržen tak, aby fungoval s jakýmkoli zařízením, které podporuje USB-C, včetně chytrých telefonů, tabletů, notebooků a dokonce i některých herních konzolí.

UCP je navržen tak, aby byl účinnější než předchozí nabíjecí standardy. Je schopen dodávat až 100 wattů energie, což stačí k rychlému nabití většiny zařízení.

Port je oboustranný, což znamená, že se uživatel nemusí obávat, že ho zapojí špatným způsobem. Je také navržen tak, aby byl menší a kompaktnější, což usnadňuje jeho přenášení a používání.