Jiří Lobkowicz byl na celostátním sněmu strany Cesta změny (CZ) zvolen předsedou

PRAHA – Jiří Lobkowicz byl na dnešním celostátním sněmu strany Cesta změny (CZ) zvolen jejím předsedou. První místopředsedkyní byla zvolena Monika Němcová, budoucí lídr českobudějovického kraje. Dalšími místopředsedy byli zvoleni Tomáš Pražák z Prahy a Igor Marša z Brna. Cesta změny očekává, že v letošních červnových volbách uspěje a získá křesla v parlamentu. Strana jde do parlamentních voleb jako samostatný politický subjekt.

„Věřím v sílu našeho volebního týmu, který jsme ustavili,“ říká Jiří Lobkowicz. „Intelektuální kvalita našich lídrů je vysoká,“ doplňuje. Za prioritu označuje Lobkowicz boj proti kriminalitě a přebujelé byrokracii. Vstup do Evropské unie, který Českou republiku čeká, by měl posilovat úlohu regionů a decentralizaci státní moci. „Federativní uspořádání Evropy je nám velmi blízké, proto jej Cesta změny bude důsledně prosazovat,“ vysvětluje Lobkowicz. CZ klade politický důraz na posílení prvků přímé demokracie: přímá volba prezidenta, hejtmanů a starostů měst a obcí.

Strana zdůrazňuje zapojení politicky nezávislých odborníků do vládních funkcí. V oblasti hospodářské strana prosazuje reformu veřejných financí a daňového systému směřující k celkovému snížení daňové zátěže. Mimo jiné snížení daní z příjmů právnických osob z dnešních 31 na 20 %. Navrhuje také jednotnou sazbu DPH (16 %) a nově zavést nulovou sazbu DPH na vybranou skupinu výrobků a služeb z oblasti zdravotnictví, školství a ekologie. „Chceme snížit daňové sazby u fyzických osob v celém tarifu, se základní daňovou sazbou 10 % místo dnešních 15 % a maximální sazbou 20 % místo současných 32 %,“ poznamenává Lobkowicz.

Cesta změny byla registrována 22. října 2001. Projekt, který vznikl za účasti odborníků a občanských iniciativ před dvěma lety, si dal za úkol postavit alternativu současnému stylu politiky.