Jiří Lobkowicz byl na celostátním sněmu strany Cesta změny (CZ) zvolen předsedou

Jiří Lobkowicz byl na dnešním celostátním sněmu strany Cesta změny (CZ) zvolen jejím předsedou. První místopředsedkyní byla zvolena Monika Němcová, budoucí lídr českobudějovického kraje. Dalšími místopředsedy byli zvoleni Tomáš Pražák z Prahy a Igor Marša z Brna. Cesta změny očekává, že v letošních červnových volbách uspěje a získá křesla v parlamentu. Strana jde do parlamentních voleb jako samostatný politický subjekt.

„Věřím v sílu našeho volebního týmu, který jsme ustavili,“ říká Jiří Lobkowicz. „Intelektuální kvalita našich lídrů je vysoká,“ doplňuje. Za prioritu označuje Lobkowicz boj proti kriminalitě a přebujelé byrokracii. Vstup do Evropské unie, který Českou republiku čeká, by měl posilovat úlohu regionů a decentralizaci státní moci. „Federativní uspořádání Evropy je nám velmi blízké, proto jej Cesta změny bude důsledně prosazovat,“ vysvětluje Lobkowicz. CZ klade politický důraz na posílení prvků přímé demokracie: přímá volba prezidenta, hejtmanů a starostů měst a obcí.

TIP: Jak funguje nebankovní půjčka online, nejlevnější povinné ručení nebo pojišťovna AXA?

Strana zdůrazňuje zapojení politicky nezávislých odborníků do vládních funkcí. V oblasti hospodářské strana prosazuje reformu veřejných financí a daňového systému směřující k celkovému snížení daňové zátěže. Mimo jiné snížení daní z příjmů právnických osob z dnešních 31 na 20 %. Navrhuje také jednotnou sazbu DPH (16 %) a nově zavést nulovou sazbu DPH na vybranou skupinu výrobků a služeb z oblasti zdravotnictví, školství a ekologie. „Chceme snížit daňové sazby u fyzických osob v celém tarifu, se základní daňovou sazbou 10 % místo dnešních 15 % a maximální sazbou 20 % místo současných 32 %,“ poznamenává Lobkowicz.

Cesta změny byla registrována 22. října 2001. Projekt, který vznikl za účasti odborníků a občanských iniciativ před dvěma lety, si dal za úkol postavit alternativu současnému stylu politiky.