Kauza střetu zájmů ministra vnitra Stanislava Grosse je pouze špičkou ledovce

Kauza střetu zájmů ministra vnitra Stanislava Grosse, jehož manželka shání peníze od zájemců o privatizaci, je pouze špičkou ledovce. Podobné praktiky politiku, kteří spojují veřejné a soukromé zájmy, byly a jsou bohužel na denním pořádku. Cesta změny (CZ) proto ministra Grosse žádá, aby z toho vyvodil jasný závěr a ještě před volbami rezignoval na vládní funkci, píše agentura ČIA, které to potvrdila tisková mluvčí Kateřina Poslední.

Podle předsedy CZ Jiřího Lobkowicze jsou způsoby chování českých politiků alarmující. Vedle jasného pohrdání občany se prý každodenně dopouštějí i vědomého porušování zákonu, a to nejen zákona o střetu zájmu z roku 1992, který ukládá poslancům, senátorům a členům vlády povinnost zveřejňovat údaje o sobě a svých partnerech. Mezi těmi politiky, kteří porušili zmíněný zákon, byl například i Václav Klaus, jehož manželka Livia měla funkci v dozorčí radě České spořitelny.

TIP: Jak funguje nej půjčka, v čem může pomoci Česká podnikatelská pojišťovna a jak využít kalkulačku povinného ručení?

Jak dále Lobkowicz uvedl, případ manželky Stanislava Grosse, která jezdila v Audi vypůjčeném od firmy, od níž stát nakoupil dalších 18 aut, je ostudný. „Pokud nemá paní Šárka vlastní vůz, rád jí ho na určitou dobu zapůjčím sám. Vyhne se tím alespoň střetu zájmu,“ řekl předseda CZ. Dodal, že mladý politik, který nepatřil ke komunistickým dinosaurum, by měl z tohoto případu vyvodit jasný závěr – exemplárně odstoupit z funkce.