Klub otevřené demokracie vyzval premiéra Stanislava Grosse k demisi

PRAHA – Senátní Klub otevřené demokracie (KOD), který sdružuje převážně liberálně orientované senátory (například Cesty změny, Liberální strany, Občanské demokratické strany, Evropských demokratů včetně Unie svobody-Demokratické unie) vyzval předsedu vlády Stanislava Grosse k rezignaci.

Na svém pravidelném zasedání se na tom včera, 1. března, shodla většina klubu, která o tom závěru hlasovala. „V demokratické společnosti musí umět každý politik vysvětlit původ svého majetku i podnikání, chce-li být důvěryhodným politikem,“ uvedla k tomu ve svém prohlášení předsedkyně klubu Soňa Paukrtová (nezávislá za US-DEU).

Klub otevřené demokracie se domnívá, že ze strany premiéra „nedošlo k dostatečnému vysvětlení“ aféry s bytem a podnikatelskými aktivitami jeho ženy Šárky. Proto žádá KOD premiéra, aby z dané situace vyvodil jednoznačný závěr – a rezignoval na svou funkci.

„Klub otevřené demokracie míní, že chování premiéra a z toho vzniklá politická krize poškozuje dobré jméno České republiky a může odrazovat i zahraniční investory“, stojí v textu prohlášení. Podle názorů předsedkyně KOD Paukrtové má český ústavní systém dostatek mechanismů, aby takovou i jinou krizi vyřešil. KOD je připraven podpořit i řešení, které by vedlo k předčasným volbám.

„Příčinou krize není systém, ale chování těch politiků, kteří upřednostňují své zájmy před zájmy občanů“, uzavírá prohlášení.