Koho volit? Cesta změny stojí programově na prioritách pravého středu

Několik dní před volbami se mnozí sympatizanti a bývalí voliči Cesty změny (CZ) ptají, koho mají volit. „Nemohu dát nikomu snadnou odpověď,“ říká Jiří Lobkowicz, předseda CZ. „Stojíme ale programově na prioritách pravého středu,“ dodává. „Mezi našimi lidmi je mnoho těch, kterým záleží na snižování vlivu zbyrokratizovaného státu, zdůrazňujeme ale zároveň civilizační hodnoty, vzešlé z křesťanství a v neposlední řadě si přejeme kultivovanější životní prostředí, včetně mezilidských vztahů,“ upřesňuje Lobkowicz.

„Rozumím těm, kteří poprvé od roku 1989 nechtějí volit. Úroveň politického establishmentu, který před voliči v posledních dnech rozehrál flašinet nesplnitelných slibů, morálních úplatků a násilnických praktik, už snad nemůže být nižší,“ míní Lobkowicz.

TIP: Jak využít krátkodobou půjčku nebo také Zaplo půjčku?

„Recept na tuto patovou situaci se ovšem hledá velmi těžko. Odpověď na základní otázku, zda politici splní své programové sliby, které dnes dávají voličům, patří k těm nejhorším,“ soudí. „Chceme-li si ale uchovat zdravou mysl, je třeba na ně klást důraz a volit podle programových tezí. Máme právo se tak rozhodnout a vyžadovat vbrzku plnění účtů,“ dodává.

„Z variant, které se v této zemi nabízí, je mi nejbližší koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených,“ říká Lobkowicz otevřeně. „Odmítám ČSSD s podporou KSČM, a mezi nepřijatelné považuji i velkou koalici ODS a ČSSD,“ upřesňuje. „Cesta změny se ovšem nezříká zájmu na obnově společnosti: jsme stále připraveni spolupracovat s těmi, kterým záleží na témže – na úrovni komunální i krajské,“ říká Lobkowicz.

„Říkám ale jasně: Občané v těchto parlamentních volbách rozhodnou, zda legitimita příští vláda bude stát na podpoře vyšší, než 50 procent. Obávám se, že mlčící většina se bohužel již dávno rozhodla volit nohama,“ míní závěrem.

TIP: Co nakoupit v obchodě Primark Praha?