Komunální volby v Kutné Hoře ve znamení změny

volbysance-1413059963-8396899

Sdružení Šance vítězství z roku 2010 neobhájilo – ODS zvítězila pouze ve Zbraslavicích

Kutná Hora – Komunální volby potvrdily fragmentaci české politiky a odklon od tradičních dvou stran. Ve srovnání se sousedním Kolínem, kde ČSSD obhájila pouze jeden mandát, lze považovat výsledek exhejtmanky Zuzany Moravčíkové v Kutné Hoře za obrovský úspěch. ČSSD obsadí čtyři z 27 křesel v kutnohorském zastupitelstvu. ODS naopak neobhájila v komunálních volbách ani jeden mandát a to shodně jak v Kutné Hoře tak v sousedním Kolíně.

Voliči však oznámkovali dosavadní vládnutí „Šance“ nedostatečnou a snížili počet jejich zastupitelů na 6. Šanci tak naopak dali Kutnohorské změně Martina Starého, bývalého člena „Šance pro Kutnou Horu“, který se od politického stylu starosty Ivo Šance odvrátil a dobrovolně přešel krátce po zvolení do opozice. Nováčkem v zastupitelstvu se stane Josef Vikotra za hnutí ANO, dlouholetý ředitel Agentury pro zěmědělství a veknov v Kutné Hoře.

Jednoduchými počty lze dospět k závěru, že pohodlnou většinu v kutnohorském zastupitelstvu by měla Kutnohorská změna, hnutí ANO a ČSSD se 15 zastupiteli. Zda Martin Starý vystřídá Ivo Šance v křesle starosty, lze však zatím jen spekulovat. Lze nicméně již s definitivní platností konstatovat návrat KDU-ČSL na politické výsluní a smutný exit ODS.

Světlým bodem ODS zůstává obec Zbraslavice, kde ODS vedená dosavadním starostou Ondřejem Havlovicem jako jediná (nejen) v kraji přesvědčivě zvítězila. „Na vesnicích žádná velka změna.“, vyjádřil se pro Vdenik.cz starosta Ondřej Havlovic a dodal: „V rámci MAS (Lípa pro veknov z.s. sdružující kutnohorské a kolínské obce), kde jsem předseda, je výsledek dobrý.“

Relativně dobrý výsledek v porovnání s celostátními čísly zaznamenala ODS i v obci Suchdol (4 mandáty) a bez zajímavosti není ani zvolení bývalého občanskodemokratického místostarosty Kutné Hory Tomáše Benady nezávislým zastupitelem sousední obce Miskovice.