Konference na téma vývoj studentského hnutí za posledních 12 let

Sdělovací prostředky zaznamenaly konferenci, jejímž tématem byl vývoj studentského hnutí za posledních 12 let. Konference, kterou uspořádal Dům Evropy ve spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung, se konala o víkendu 20. dubna v Konírně Senátu České republiky. Přítomen na ní byl mimo jiné i Josef Brož, kandidát Cesty změny (CZ) do voleb v Ústeckém kraji a předseda Sdružení Děkujeme, odejděte!

Agentura ČTK cituje Petra Pechana, ředitele Domu Evropy, který se domnívá, že je nutné se věnovat i tématům nejnovější historie, ke kterému vývoj studentského hnutí patří. Jiří Pospíšil, komentátor Deníků Moravia kriticky připomíná, že studenští vůdci v poslední době hodně mluvili.

TIP: Jak fungují státní dluhopisy, povinné ručení online a jak může pomoci ČPP?

„Zdá se, že studentští vůdci od sametové revoluce pořád jen mluví, ale nic konkrétního nedělají. To co nám chtějí říct, všichni dávno víme, protože s tím přišli současně s výzvou Děkujeme, odejděte! S čím novým nás mohou překvapit? Novými myšlenkami, to jistě, ale v žádném případě novými činy,“ soudí.

Francouzské vysílání Českého rozhlasu se zeptalo Josefa Brože, jaký význam konferenci přikládá. „Jde nejen o to, připomenout si, že studentské hnutí existovalo, ale že se za poslední období dokázalo prosadit i některými apely, které byly velmi aktuální. To, že někteří kandidujeme za politické strany, jako já za Cestu změny, je jenom dovršením tohoto procesu,“ upřesnil Brož.

Na konferenci vystoupili za bývalé studenty z roku 1989 Josef Brož, Monika Pajerová, Marek Benda a zástupci nevládních a mládežnických organizací, například: Mladých konzervativců (Petr Sokol), Mladých sociálních demokratů (Jiří Dienstbier ml.), Junior klubu křesťanských demokratů (Jana Adamcová). Na konferenci navázaly tři dny seminářů.