Kontrola hazardu na severu Čech

Policisté České republiky

Během velikonočních svátků provedli celníci kontroly v pěti vytipovaných provozovnách (v Teplicích, Duchcově a Litvínově) v nichž zadrželi 12 kusů kvízomatů typu Diamond Level, 11 kusů typu iStars a 2 kusy typu Kvíz.

Jejich majitelé je provozovali bez platných povolení Ministerstva financí k provozování hazardních her. Nelegální hrací automaty, včetně zatím nezjištěné finanční hotovosti, celníci z provozoven odvezli.

Výrobci technických hracích zařízení se snaží různým způsobem obejít definici technické hry danou zákonem, a tak do herního spektra klasického výherního automatu začlenili dovednostní či vědomostní prvek. Celní správa však i tato zařízení považuje za hazardní hru naplňující definici zákona o hazardních hrách a přikročila k této rozsáhlé kontrolní akci.

Příslušníci dohledu od začátku loňského roku, kdy převzali dozorovou činnost nad nelegálním hazardem, provedli na území Ústeckého kraje 189 kontrol, při nichž zjistili porušení zákona v 76 případech. Zabavili 45 výherních hracích přístrojů, jednu elektromagnetickou ruletu včetně stolu pro živou hru a 32 kvízomatů.

Za porušení zákona o hazardních hrách mohou celní úřady ve správním řízení uložit provozovatelům pokutu až do výše 50 milionů korun a propadnutí zadržených přístrojů.

Boj proti hazardu je důležitý, pravidelní hráči jsou schopni utratit nemalé peníze za hraní. To je často přivádí do finančních problémů, často mají několik půjček od lidí a jiné sjednané úvěry. Na to navazují rodinné problémy, ztráta zaměstnání a další starosti.