Koronavirus výrazně brzdí Apple. Tim Cook již varoval investory před nižšími příjmy

Koronavirus je bezesporu mediální událostí kvartálu a v Česku již nejspíš neexistuje nikdo, kdo by o něm alespoň nezaslechl. Možná je to i tím, že virus, který se rychle šíří Čínou, není „jen“ ohrožením zdraví populace, ale také tvrdou ránou pro byznys. Vážnost situace potvrzuje i Apple, který již oficiálně varoval investory, že se mu kvůli koronaviru nepodaří naplnit své finanční cíle.

Největším problémem, který koronavirus zvaný COVID-19 pro Apple a další prodejce hardwaru představuje, jsou nedostatky ve výrobě. Většina světové výroby hardwaru probíhá právě v Číně a čínské továrny bohužel nebudou schopny fungovat na plný výkon. Apple proto předpovídá, že především v případě iPhonů nebude schopen ukojit poptávku.

Tim Cook

Nelze ale zapomínat ani na to, že Čína není klíčová jen z pohledu výroby. Nejlidnatější země světa je také obrovským odbytištěm a koronavirus kromě továren omezuje i samotný prodej. Uzavírkám čelí obchody s elektronikou i samotné obchody Applu. Ty firma Tima Cooka spolu s kancelářemi firmy opětovně otevírá jen velmi pomalu a opatrně.

Apple ve zprávě investorům líčí, že ačkoli všichni jeho výrobní partneři v Číně nakonec své provozy po oslavách čínského nového roku otevřeli, na plný výkon nejedou. Vyrobeno proto bude méně iPhonů, než bylo naplánováno, což ovlivní příjmy Applu po celém světě.

Otázkou je, jaký dopad bude nákaza mít na chystané produkty Applu. Již v první polovině roku má Apple dle zvěstí uvést do prodeje nástupce oblíbeného iPhonu SE, který by měl vycházet z iPhonu 8 a zákazníky lákat na atraktivní cenovku okolo 400 dolarů. V plánu jsou pak údajně také nové iPady Pro s vylepšenými kamerami připravenými na lepší práci s rozšířenou realitou.

Dle agentury Bloomberg by koronavirus neměl ohrozit představení těchto produktových novinek, ale může způsobit zpoždění při uvedení do prodeje a zároveň omezit jejich dostupnost. Zvláště nástupce iPhonu SE je velmi očekávaným produktem a bude tedy zajímavé sledovat, jakého úspěchu nakonec ve ztížených podmínkách dosáhne.

V rámci zveřejňování posledních finančních výsledků, které byly pro Apple rekordní, Tim Cook podotýkal, že plánované finanční cíle pro další kvartál mají kvůli nejistotě okolo koronaviru schválně nastavený vyšší rozptyl. Ani šíře nastavený odhad ale nakonec podle všeho Applu stačit nebude a ukazuje se, že situace ohledně koronaviru je vážnější, než se zdálo.