Krupka si pietním aktem připomněla ukončení 2. světové války

U památníku 313 obětí pochodu smrti na Prokopce u Krupky se ve středu 26. dubna sešla celá řada významných osobností, aby si společně připomněli 72. výročí ukončení 2. světové války. Do Ústeckého kraje při této příležitosti přijel předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček.

Ústecký kraj zastupoval hejtman Oldřich Bubeníček, Pavel Vodseďálek, předseda Výboru pro národnostní menšiny a zastupitel kraje Zdeněk Matouš, zároveň i starosta Krupky. Pietní akt zahájily nástupem čestná stráž a vojenská hudba. Následovalo pokládání věnců a kytic k památníku, v závěru zazněla česká státní hymna.

Kromě výše zmíněných hostů se shromáždění zúčastnili také zástupci Ruska, Francie a Spojených států amerických, Německa, Izraele a Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem či Československé obce legionářské.

„Scházíme se na tomto pietním místě proto, abychom uctili památku těch, kteří se těšili na konec války, ale nedočkali se osvobození. Jsem rád, že sem k památníku tradičně jezdí i děti z místní školy. Právě vy, mladí, jste budoucnost národa. Přál bych vám, abyste již nikdy nic nemuseli z dálky sledovat a aby se vás nic tak hrůzného nikdy nedotklo,“ uvedl při projevu hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

K jeho slovům se připojil i Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Těžko si představit zoufalství těch, kteří tu před 72 lety podlehli zápalu plic, tyfu, vyčerpání, hladu daleko od svého domova,“ zmínil ve své řeči.

Uctít památku přišel i Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny PČR Jan Hamáček (vpravo) a Vojtěch Filip, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR.

Proslov měl i třetí zleva krajský zastupitel a starosta Krupky Zdeněk Matouš. Vedle něj stojí zástupci německé, francouzské, izraelské, ruské a americké strany.

Za Český svaz bojovníků za svobodu promluvil k přítomným Jaroslav Musial, který přežil muka 2. světové války. Dnes mu je úctyhodných 95 let.