KSČM drží všechny v šachu

kscm

O měsíc, až za volbu prezidenta republiky, posunul Senát Parlamentu České republiky, projednávání zákona o zákazu propagace komunismu, nacismu a jejich symbolů. Návrh novely trestního zákona, který již projednaly senátní výbory, předložili senátoři Martin Mejstřík, Jan Horník, Richard Sequens, Josef Novotný a Jaromír Štětina.

Novela počítá s tím, že by za podporu nebo propagaci komunistické, nacistické či jiné podobné ideologie hrozilo až osm let vězení. V žaláři by mohli strávit lidé, kteří by veřejně projevovali sympatie těmto hnutím, až tři roky.

Důvodem pro přerušení hlasování byly podle senátora Mejstříka hlasy komunistů před volbou prezidenta. „KSČM, pokračovatelka zločinné KSČ, má v dnešní demokratické společnosti až neuvěřitelnou moc – drží v šachu v podstatě celé politické spektrum. Jediným důvodem dnešního přerušení projednávání naší novely trestního zákona byly totiž potenciální hlasy komunistů pro volbu prezidenta,“ říká senátor Mejstřík.

Oficiálním důvodem bylo urychlené projednání bodů o vývozu a dovozu zboží a agresivní reklamy, o které požádal ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Rozprava byla přerušena na žádost předsedy klubu KDU-ČSL senátora Adolfa Jílka.

Novelu zákona posuzovaly zatím tři senátní výbory, její schválení doporučil Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Proti je například ústavně-právní výbor, podle kterého návrh zákona neupřesňuje přesně okamžik, kdy by mělo dojít zejména k propagaci symbolů. „Trestné by tak mohlo být také vyběhnutí na trávník fotbalistů Slavie, která má na dresech zobrazenou rudou hvězdu nebo pěticípá hvězda pivovaru Heineken,“ míní zpravodaj výboru Jaromír Volný.

Novela řadí k symbolům, které propagují zločinecké ideologie zejména hákový kříž, symbol SS, srp, kladivo a pěticípou rudou hvězdu a také nacistický pozdrav vztyčením paže – hajlování. „Zákaz komunistů žádá téměř 75 000 signatářů petice Zrušme komunisty, velmi důrazně jej požaduje Konfederace politických vězňů, naši iniciativu podporují exilová sdružení, zaznamenáváme ohlasy ze zahraničí,“ říká senátor Mejstřík.

„O tom, že nereformovaná komunistická strana nemá v našem politickém spektru místo, se vyjádřili při různých příležitostech čelní představitelé ODS. Dnes však bylo v Senátu ticho,“ komentuje včerejší jednání senátor. „Těším se, že za měsíc budou kolegyně a kolegové odvážnější,“ dodává.

Jediným důvodem přerušení projednávání novely trestního zákona byly potenciální hlasy komunistů pro volbu prezidenta.