Land Rover přesune výrobu Discovery na Slovensko

Land Rover Discovery se bude vyrábět na Slovensku. Britská automobilka tím ušetří desítky tisíc korun na každém autě. V domovské továrně v Anglii přijde o práci zhruba tisíc lidí. Koncern škrtá v nákladech kvůli klesající poptávce a obavám z blížícího se „brexitu“.

Zástupci společnosti Jaguar Land Rover se rozhodli propustit tisícovku zaměstnanců z výrobního závodu v anglickém Solihullu. Největší britský automobilový producent už dříve prohlásil, že se nový model Land Rover Discovery bude vyrábět na Slovensku v Nitře.

Land Rover

Důvodem snižování stavů je kromě odhlasovaného odchodu Spojeného království z Evropské unie také klesající poptávka. Zájem kupujících o auta značky Jaguar Land Rover spadl za rok o šest procent. Do karet nehraje automobilce ani potenciální hrozba zákazu vjezdu aut s dieselovými motory do hlavních světových metropolí a zvýšení emisních daní.

Většina klientů totiž preferuje právě naftovou pohonnou jednotku. Vedení se letos rozhodne, v jaké domovské továrně budou vznikat elektromobily a hybridy značky. Do roku 2020 chce Jaguar Land Rover také nabízet všechny současné modely v elektrifikované variantě.

Výrobu nového Range Roveru a Range Roveru Sport zachová společnost v hlavním solihullském závodě. Automobilka vlastněná indickým gigantem Tata Motors produkuje skoro třetinu všech vyráběných britských aut. Jde o 1,7 milionu kusů za rok.

Z montážních linek slovenské továrny sjíždí ročně 300 tisíc aut. V závodě pracuje zhruba 1400 pracovníků. JLR vyrobil vloni ve Velké Británii přes 530 tisíc vozidel a zaměstnává okolo 40 tisíc lidí. Pod křídla automobilky spadá také linka ve Štýrském Hradci v Rakousku. Tam se rodí elektrické SUV Jaguar I-Pace nebo malý E-Pace.