Liberální kandidátka

PRAHA – Předseda Cesty změny (CZ) Jiří Lobkowicz se obrátil na blízké politické subjekty s výzvou na utvoření liberální kandidátky do Evropského parlamentu. „Je čas pojmenovat věci pravým jménem,“ říká Lobkowicz. „Nikdo tu dosud nepřišel s cílem oslovit liberálního voliče. Mé srdce mi říká, že musíme sestavit skutečnou liberální kandidátku,“ vyzývá.

Mezi osobnostmi, s kterými předseda Lobkowicz několik měsíců konzultuje patří bývalý prezidentský kancléř Karel Schwarzenberg, lékařka Jaroslava Moserová, lékař Martin Jan Stránský, nakladatel Aleš Lederer, sociolog Petr Matějů a ekonomka Jiřina Dienstbierová. Zájem o evropskou liberální kandidátku mají také mluvčí CZ Kateřina Poslední a místopředseda CZ Václav Prokůpek.

CZ, která se snažila společně s Občanskou demokratickou aliancí (ODA) a Liberálně reformní stranou (LiRA) prosadit silné liberální osobnosti napříč stranami v rámci tzv. koordinační rady stran, je nepříjemně překvapena volbou Heleny Rögnerové na čelo kandidátky Unie svobody-Demokratické unie (US-DEU). CZ prosazovala na první místo Karla Schwarzenberka. „Paní Rögnerová má bohužel jednu vadu na kráse, kterou nepřiznala ani delegátům shromáždění v Hradci Králové,“ říká Lobkowicz. „Ještě v roce 1989 se trochu nešikovně chtěla stát členkou KSČ,“ poznamenává Lobkowicz. „Chcete, abychom za takovou osobností jako liberálové stáli?“ ptá se.

V tomto týdnu bude předseda Lobkowicz jednat o prvních osobnostech, které by mohly stanout na čele liberální kandidátky do Evropského parlamentu. Osobně si přeje, aby na čele stanula skutečně silná a integrující osobnost. „Poslouchat strany a osobnosti, které jsou v klubu EPP, že jsou liberální, na to už člověk potřebuje mít opravdu silný žaludek!“ říká v narážce na členství US ve frakci EPP – evropské lidové strany.