Žádná karta, stačí iOS aplikace – Lítačka převedla dlouhodobé kupóny do elektronické podoby

Jednou z významných změn, kterými nyní česká veřejná doprava prochází, je modernizace technologií pro nakupování a správu jízdenek. Zásadní součástí toho je pak lepší integrace chytrých telefonů, jež u sebe nyní vždy nosí už většina cestujících. Aplikace pro MHD v Praze a příměstské linky Středočeského kraje PID Lítačka se plnému přizpůsobení současným možnostem přiblížila včera. Po nejnovější aktualizaci si rozumí i s dlouhodobým časovým jízdným.

Aplikace provozovaná městskou firmou Operátor ICT pro pravidelné i občasné cestující zastane mnoho. Relevantní jízdní řád a konkrétní spoje dokáže najít jak na základě času, tak na základě polohy a s ní spojených dostupných dopravních prostředků. Přímo u spoje nabídne k zakoupení také odpovídající elektronickou jízdenku. Jízdenky lze navíc kupovat i dopředu a při vstupu do tramvaje či metra je jen aktivovat.

Dosud však mobilní Lítačka nedokázala plně uspokojit potřeby majitelů dlouhodobých, měsíčních, půlročních nebo ročních jízdenek. Přidání této možnosti se původně plánovalo už před několika měsíci a pro samotnou aplikaci se jednalo o poměrně jednoduchý krok. Podle jejího provozovatele se čekalo na potřebnou aktualizaci odbavovacích zařízení v dopravních prostředcích.

Ty byly dosud uzpůsobeny pouze na ověřování dlouhodobých jízdenek na fyzických kartách, konkrétně přímo od Lítačky, In Kartě od ČD a platebních kartách Visa a Mastercard. Jimi se bude možné prokazovat samozřejmě i nadále, možnost převést jízdenku do plně elektronické podoby v aplikaci pro iOS nebo Android je jen rozšířením.

Je přitom naneštěstí nutné se předem rozhodnout, jestli chce mít cestující dlouhodobý kupón na jízdné na fyzické kartě nebo v telefonu, obojí zároveň není možné. Podle zjištění je důvodem ochrana proti zneužití. Jinak by totiž bylo možné, že by jeden člověk na předplacený kupón cestoval s fyzickou kartou a druhý člověk s telefonem. Umístění kuponu lze alespoň přenastavit i po jeho zakoupení.

PID Lítačka na telefonu dlouhodobou jízdenku zobrazí jako QR kód, funguje tedy velmi podobně jako například elektronický systém jízdenek ČD. Prozatím není možné je kupovat přímo v aplikaci, nýbrž je nutné k tomu využít e-shop Lítačky. V současnosti se na integraci této funkce pracuje.

Lítačka

Lítačka je systém integrovaných dopravních karet pro pražskou MHD, který uživatelům umožňuje rychlé, snadné a cenově výhodné cestování po celém městě. Karta platí na všechny tramvajové, metrobusové a autobusové linky v Praze a umožňuje cestovat z jednoho konce města na druhý, aniž by člověk musel starat o nákup jízdenek nebo řešit drobné.

Samotná karta je bezkontaktní a lze ji dobíjet penězi. Lze si zvolit buď denní, týdenní, měsíční nebo roční poplatek, nebo se lze rozhodnout pro předplacenou kartu, která umožní platit za jízdy. S kartou je spojena také řada slev, například slevy na vstupenky do pražské zoo nebo slevy na vybrané atrakce v centru města.

Lítačka je pro Pražany skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za každodenní dojíždění, a díky přidaným slevám může být skvělým způsobem, jak prozkoumat město. Pokud tedy hledá člověk pohodlný a cenově výhodný způsob dopravy po Praze, pak je Lítačka ideálním řešením.

Jízdenky v Praze

Praha je jedním z nejkrásnějších měst v Evropě a jízdenka MHD pomůže prozkoumat ji cenově dostupným způsobem. MHD je zkratka pro Městskou hromadnou dopravu a jedná se o oficiální městskou hromadnou dopravu v Praze. S jízdenkou MHD lze poznávat bohatou kulturu a historii města s omezeným rozpočtem.

Jízdenka MHD je skvělou volbou pro cestovatele, kteří chtějí město prozkoumat na vlastní pěst. Umožňuje přístup k rozsáhlé síti městské hromadné dopravy, takže se můžete snadno a rychle pohybovat po městě.

Jízdenku si lze zakoupit v kterékoli z pokladen MHD, v kioscích nebo na nádraží. Jakmile bude člověk mít jízdenku, může naskakovat a vystupovat z tramvají, autobusů a metra tak často, jak se člověku zlíbí.

Jízdenka MHD také umožní využívat mnoho městských atrakcí. Projeďte se historickým Starým městem nebo prozkoumejte dlážděné uličky židovské čtvrti. Lze se také vydat na vyhlídkovou plavbu po řece nebo navštívit jedno z mnoha městských muzeí, galerií a parků.

Jízdenka MHD je také skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. Umožní přístup ke zlevněným jízdenkám na městské atrakce a další služby. Ušetřit lze také za ubytování, protože mnoho hotelů a hostelů nabízí slevy pro držitele jízdenky MHD.