macOS Catalina eliminuje nejen iTunes. Zařízne i kultovní Dashboard, který byl součástí Maců od roku 2005

Jakmile Apple v pondělí představil světu novou aktualizaci operačního systému macOS s dodatkem Catalina, největší změnou bylo dost možná odstranění iTunes.

Ten se za dlouhé roky své přítomností na Macích tak překombinoval a namísto přehledného rozhraní nabízel uživatelům spíš chaos, což vyústilo v jeho definitivní konec a rozdělení na Apple Music, Apple TV a Apple Podcasts. Spolu s iTunes však z Cataliny mizí i další prvek.

Tím je funkce pod názvem Dashboard, která dlouhou dobu na Macích sloužila jako místo (respektive nástěnka), kde se nacházely připnuté widgety pro kalkulačku, počasí, hodiny, kalendář a další (podle preferencí uživatele).

Konec funkce Dashboard

Byť mohla být tato možnost pár let velmi užitečná, s příchodem novějších aktualizací macOS se stávala čím dál méně relevantní a uživatelé, kteří Macy nepoužívají tak dlouho, dost možná o této drobnosti ani neví.

Ostatně není divu: hned první, pro drtivou většinu uživatelů odrazující prvek bylo rozhraní Dashboardu, které stále fungovalo na skeumorfistickém designu a do nových verzí macOS vůbec nezapadalo.

I proto se Apple snažil celou věc postupně upozaďovat, aby nebyla tolik na očích. Nyní však přichází zmíněný krok v duchu definitivního odstranění, který odhalil server Appleosophy.

Ten totiž původně zkoušel najít Dashboard přímo v nabídce aplikací ve vývojářské beta verzi macOS Cataliny, namísto příslušné ikonky se však ve výčtu objevil pouze otazník (stejně jako i aplikace pro iTunes).

Dashboard se následně neobjevil ani po rebootu systému, což jen prakticky potvrdilo, že této funkci, která rozhodně nepatřila mezi ty nejoblíbenější, je konec.

Pro zajímavost: Dashboard se poprvé objevil v operačním systému OS X 10.4 Tiger, který vyšel v roce 2005.