Management Applu prý zastavil přesun výroby z Číny. Byl by příliš riskantní

Apple své produkty v Číně vyrábí dlouhodobě. V posledních letech se ale čím dál více mluví o tom, že by pro firmu bylo zdravé výrobu alespoň zčástí přesunout a rozptýlit mezi více zemí. Firma proto ve spolupráci se svými výrobními partnery začala vyvíjet snahy, aby byla výroba alespoň jednoho z produktů firmy přesunuta. Dle nového reportu The Wall Street Journal ale vyšší management Applu jakékoli přesuny zamítl.

Podle zprávy WSJ přišli manežeři Applu zaměření na provoz již okolo roku 2015 s návrhem, že by firma měla přesunout výrobu minimálně jednoho svého produktu do Vietnamu. Tím by Apple mohl zahájit několikaletý proces výcviku kvalifikovaných pracovníků a položil tak základy nového centra výroby.

Důvodů, proč by pro firmu mohlo být výhodné dostat výrobu z Číny i do některé z okolních zemí, je celá řada. První důvod je ryze politický. Obchodní vztahy mezi Čínou a Trumpovou administrativou jsou chladné a ačkoli Apple nakonec získal výjimku a na poslední chvíli se vyhl dovozním clům, situace se může kdykoli změnit, a to na obou stranách.

Druhý důvod je pak čistě praktický. Nastane-li v Číně nějaké větší problém, ať už environmentálního, politického či třeba vojenského ražení, Apple rázem může čelit velkému riziku. Toto je dobře vidět na aktuálních potížích s koronavirem, který propukl právě v Číně.

Apple již v důsledku potíží s koronavirem varoval akcionáře, že v důsledku omezení výroby v nejlidnatější zemi světa nenaplní svůj finanční kvartální cíl, který byl stanoven na více než 63 miliard obratu. Už nyní je totiž téměř jisté, že uzavírky spojené s koronavirem pozdrží výrobu iPhonů a Apple nebude schopen ukojit poptávku. Stejně tak je možné, že bude pozdržen start nových zařízení, z nichž tím prvním má být nástupce oblíbeného iPhonu SE.

Foto: Apple

Z důvodu podobných rizik by pro Apple jistě bylo výhodné nespoléhat s výrobou ze 100 % jen na jednu konkrétní zemi. Vyšší management Applu nicméně zahájení budování výroby ve Vietnamu zastavil s tím, že takový krok by byl velmi náročný a riskantní.

Podobně zdrženlivě se dle WSJ firma zachovala i v Indii. V největší demokratické zemi světa Apple již nyní vyrábí starší modely iPhonů, které zde i prodává. Firma se tak vyhýbá dovozním clům, které by jinak musela zemi platit, a zároveň brnká na hospodářkou „nacionalistickou strunu“. Apple v zemi na iPhony vyrobené v Indii lákal i v rámci billboardové kampaně.

Apple měl prý v plánu výrobu v Indii rozšířit i o produkci nejnovějšího iPhonu 11, což by pro společnost znamenalo velký krok. Jednalo by se tak o vůbec první aktuální topmodel, který by společnost vyráběla mimo Čínu. I od těchto plánů ale Cookovi lidé dle WSJ upustili, jelikož na indickém trhu práce prý nebylo možné získat dostatek odpovídajícím způsobem kvalifikovaných pracovníků.