Ztráta partnera v manželství – jak překonat, co dělat, zkušenosti

Jsem již přes 40 let ženatý. Moje manželka má bohužel nádor na mozku a poslední tři týdny se její stav rapidně zhoršil. Někdy má chvilky, kdy mne vůbec nevnímá. Je pořád ospalá, skoro se mnou nekomunikuje, je potřeba se o ni starat čtyřiadvacet hodin denně. S manželkou máme krásný vztah a i když ji nemoc hodně změnila, mám jí stále rád. Děti nám odrostly, žijeme sami v rodinném domku a nikdy jsme nebyli dlouho jeden bez druhého. Když se její stav zhoršil, začal jsme myslet i na to, co bude, až umře. Myslím si, že to tady bez ní nezvládnu, že už dlouho mezi námi nebude. Před manželkou se snažím být pořád usměvavý, ale je to těžké.

Dobrý den, hned v úvodu bych vám chtěla poděkovat za důvěru. Chvíle, které prožíváte, jsou pro vás bolestné. Celý život jste trávil se svou ženou, kterou máte moc rád, a teď se musíte vyrovnat s tím, že je manželka vážně nemocná.

Z toho, co píšete, vnímám, že jste na své pocity sám. Uvádíte, že jste měli s manželkou vždy krásný vztah,  máte spolu děti. Věřím, že tak jako manželku máte rád vy, tak ji mají rádi i děti a vaši blízcí. Vy teď prožíváte strach z toho, co bude, až manželka odejde. Pocity, které zažíváte a které se snažíte před manželkou skrývat, mohou cítit i vaše děti. Vy se smrtí manželky přijdete o milovanou ženu, oni o matku.

Pokud máte se svými dětmi dobré vztahy, nebojte se s nimi o svých pocitech mluvit. Může být velmi úlevné, když zjistíte, že na to nejste sám. Lidé se o umírání bojí hovořit, můžete mít strach abyste smrt nepřivolali. Smrt je ale nedílnou součástí našeho života. S manželkou jste prožili spokojený život, plný lásky a porozumění. I teď, když vás manželka potřebuje, stojíte při ní. Věřte, že pro svou ženu děláte, co je ve vašich silách.

Pokud přemýšlíte o tom, co bude, až manželka umře, nebojte se myslet i na to, jak byste se s ní chtěl rozloučit. Rituál rozloučení je důležitý pro smíření se se smrtí milovaného člověka. Můžete o tom mluvit i s dětmi. Buďte silný a těšte se z každé chvíle, kterou s manželkou prožíváte.