Mečiarovo hnutí se pokouší o vstup do Evropské demokratické strany

meciarovo_hnuti_do_eds

NITRA/PRAHA/BRUSEL – Víkendové volební klání Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) zvolilo do čela svého zakladatele hnutí Vladimíra Mečiara. Proti Mečiarovi kandidoval místopředseda Viliam Veteška, který byl ale nečekaně odvezen do nemocnice s mozkovou příhodou.

Na zasedání Mečiar oznámil, že má jeho strana v úmyslu vstoupit do Evropské demokratické strany (EDS) a stát se součástí frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). „Dosiahli sme medzinárodno-politickú akceptáciu, existuje medzinárodné zoskupenie, ktoré nás akceptuje. V septembri pokračujeme rokovaniami,“ citovala jeho vyjádření slovenská televize TA3.

Takové jednání zpochybňují představitelé EDS i ALDE. „Nic takového není možné potvrdit. Mečiarova strana dosud nepodala ani přihlášku,“ říká Josef Brož, generální sekretář EDS. „Osobně si myslím, že si pan Mečiar poněkud spletl přístav,“ dodává.

Předseda evropské parlamentní frakce ALDE Graham Watson odmítá, že by se s Mečiarovým hnutím oficiálně vyjednávalo, jak se snažil Mečiar sugerovat. Pro Cestu změny (CZ), která je s dalšími šesti politickými stranami součástí EDS, je Mečiarova snaha naprosto nepřijatelná.

„Programově, ani svým politických stylem není LS-HZDS stranou, která by sdílela stejné hodnoty, natož styl,“ říká předseda Jiří Lobkowicz, který je zároveň místopředsedou EDS. O samotném charakteru Mečiarova hnutí vypovídá ostatně i Mečiarův vyhlášený postup.

„S některými lidmi se není možné setkat ani v salónu; nemám to ostatně ani v úmyslu,“ říká rozhodně Lobkowicz. EDS vznikla v prosinci 2004 na základě výzvy Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) a italské La Margherity. Cesta změny patří k zakládajícím členům. ALDE je třetím nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu.