Mečiarovo hnutí se pokouší o vstup do Evropské demokratické strany

meciarovo_hnuti_do_eds

Víkendové volební klání Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) zvolilo do čela svého zakladatele hnutí Vladimíra Mečiara. Proti Mečiarovi kandidoval místopředseda Viliam Veteška, který byl ale nečekaně odvezen do nemocnice s mozkovou příhodou.

Na zasedání Mečiar oznámil, že má jeho strana v úmyslu vstoupit do Evropské demokratické strany (EDS) a stát se součástí frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). „Dosiahli sme medzinárodno-politickú akceptáciu, existuje medzinárodné zoskupenie, ktoré nás akceptuje. V septembri pokračujeme rokovaniami,“ citovala jeho vyjádření slovenská televize TA3.

Takové jednání zpochybňují představitelé EDS i ALDE. „Nic takového není možné potvrdit. Mečiarova strana dosud nepodala ani přihlášku,“ říká Josef Brož, generální sekretář EDS. „Osobně si myslím, že si pan Mečiar poněkud spletl přístav,“ dodává.

Oficiální vyjednávání s ALDE?

Předseda evropské parlamentní frakce ALDE Graham Watson odmítá, že by se s Mečiarovým hnutím oficiálně vyjednávalo, jak se snažil Mečiar sugerovat. Pro Cestu změny (CZ), která je s dalšími šesti politickými stranami součástí EDS, je Mečiarova snaha naprosto nepřijatelná.

„Programově, ani svým politických stylem není LS-HZDS stranou, která by sdílela stejné hodnoty, natož styl,“ říká předseda Jiří Lobkowicz, který je zároveň místopředsedou EDS. O samotném charakteru Mečiarova hnutí vypovídá ostatně i Mečiarův vyhlášený postup.

„S některými lidmi se není možné setkat ani v salónu; nemám to ostatně ani v úmyslu,“ říká rozhodně Lobkowicz. EDS vznikla v prosinci 2004 na základě výzvy Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) a italské La Margherity. Cesta změny patří k zakládajícím členům. ALDE je třetím nejsilnějším uskupením v Evropském parlamentu.

TIP: Co nakoupit v obchodě Zara a jak k tomu případně využít půjčku na mateřské nebo třeba studentskou půjčku?