MINI Countryman Autohome – S ložnicí na střeše

Není větší potěšení, než udělat svému dítěti radost. Když jsem domů přijel s testovacím Countrymanem se stanem na střeše, byl můj šestiletý syn nadšením bez sebe. A hned mi dal jasnou otázku: „Kdy a kam s autem vyrazíme za dobrodružstvím?“

Račte do postele

Autostan vám totiž dává neskutečnou svobodu. Ať už auto použijete na výlet nebo třeba na cestu na dovolenou. V tomto případě jde o originální výbavu s cenovkou 80 000 korun. Dostanete za ni stan tradiční italské firmy Autohome, který se montuje na speciální střešní nosiče upevněné na ližiny Countrymana. Vybírat se dá ze dvou barevných variant černé a bílé. Ve výbavě stanu jsou hliníkové schůdky se stavitelnou výškou, kvalitní silná matrace i odnímatelné LED světlo uchycené u stropu.

Zbytečný strach o nosnost střechy

Dobrou noc

Evergreenem při testování „miníka“ se stanem na střeše byly časté otázky typu: „A unese vůbec střecha dva dospělé chlapy?“ Ono vám to totiž vrtá hlavou, když v manuálu k autu bývá informace o nosnosti střechy v rozmezí 50–70 kilogramů. Maximální zatížení je ale udáváno pro jízdu, protože auto s nákladem na střeše musí odolat náklonům, smyku i nárazu. Skutečná nosnost pro auto v klidu je mnohem vyšší, protože vůz musí při převrácení unést svoji váhu, aniž by se střecha zbortila.

Spaní za minutu

Autohome pro MINI Countryman má vzpěry. Proto nemusíte k postavení stanu používat klíč, jak bývá u expedičních stanů zvykem. Jednoduše odjistíte tři pojišťovací přezky (dvě vepředu a jednu vzadu) a stan se vám před očima postaví sám. Prostor na výšku uvnitř dosahuje bez šesti centimetrů jednoho metru, což v praxi znamená, že se uvnitř pohodlně posadíte.

Aerodynamický tvar složeného stanu

Obrovskou výhodou stanu je možnost nechat v něm i ve složené variantě skládací schůdky, spacáky, polštářky i LED světlo. Všechno bez problémů pojme, čímž na výlety ušetříte místo v zavazadelníku. Ani složení stanu vám nebude komplikovat odjezd. Stačí uvnitř dobře rozložit ponechané vybavení a stáhnout stan za lanové úchyty. Operaci trochu komplikuje nutnost občas pomáhat látce pod schránku. A za dvě minutky máte auto připravené pro jízdu za dalším dobrodružstvím. Jen nesmíte zapomenout stan zajistit přezkami, aby se při jízdě neotevřel.

Ostrá stylovka

Zadní světla odkazují na historii

Pod stanem jezdí 190 koní zabalených do atraktivního designového kabátu v podobě MINI Cooper SD All4. Tedy stylové auto s pohonem všech kol s cenou těsně pod milionem korun. Na své kompaktní rozměry je uvnitř překvapivě velké. A hlavně designově dotažené do nejmenších detailů. Třeba kožené prošité sedačky lahodí oku a svědčí tělu. Interiéru vládnou kulaté prvky odkazující na designový jazyk původního MINI Cooperu.

Diesel s objemem dva litry nabízí velmi dobrý výkon i akceleraci a je velmi kultivovaný. Podobně jako práce osmistupňové manuální převodovky. Nezklame ani tvrdší sportovní podvozek s dostatečnou dávkou komfortu. Na techniku BMW je prostě spoleh, co se týká jízdních zážitků. A když k tomu přidáte zážitky v přírodě s autostanem, tak vám to za ten milion stojí.

Základní technické údaje MINI Countryman SD All4:

Motor: vznětový čtyřválec

Objem: 1995 cm³

Výkon: 140 kW (190 k)

Točivý moment: 400 Nm

Rychlost: 218 km/h

Zrychlení 0–100 km/h: 7,4 s

Spotřeba (město/mimo město/kombinovaná): 5,5/4,7/5,0

Pohotovostní hmotnost: 1610 kg

Rozměry: 4299 x 1822 x 1557 mm

Rozvor: 2670 mm

Objem zavazadlového prostoru: 450 l / 1390 l

Základní cena testovaného auta: 949 000 Kč (bez autostanu)