Ministryně Emmerová padla. Zpěvačka Kylie váží jen 38 kilo

Vypadá to, že vládní angažmá se podobá válečnému stavu. Obětí je totiž stále více: zatím posledním členem vlády, který podle dnešních českých novin jako voják „padl“ je ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

„Emmerová padla, favoritem Rath“, píše levicový deník Právo. „Emmerová padla, stát hledá miliardy“, píše protivládní Mladá fronta Dnes. Pravicové Lidové noviny dnes vidí v titulku situaci následovně: „Paroubek se zbavil Emmerové“. Nejméně emotivní jsou tradičně středové Hospodářské noviny: „Emmerová končí, může přijít Rath“.

„Jen pár dní poté, co praktičtí lékaři zavřeli své ordinace a stávkovali na protest proti zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven, přišla o své křeslo ministryně zdravotnictví Milada Emmerová,“ píše Mladá fronta Dnes.

„Je třeba situaci ve zdravotnictví uklidnit,“ zdůvodnil odvolání Emmerové premiér Jiří Paroubek. Lidové noviny se tomu trochu diví: „Bylo to poměrně nečekané. Premiér Jiří Paroubek včera ráno oznámil, že ve funkci končí ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Prezident Václav Klaus jeho návrh odpoledne přijal. O novém ministrovi chce Paroubek rozhodnout do neděle.Premiér přitom nedávno Emmerovou opakovaně podpořil,“ popisují noviny dramatický vývoj událostí.

Noviny shodně píší, že „poslední kapkou“, která vedla premiéra Paroubka k rozhodnutí ministryni odvolat, byla situace na ministerstvu samotném. „Poslední kapkou pro premiérovo rozhodnutí byla zpráva z úterní noci, že všech šest náměstků ministryně nabídlo svou rezignaci,“ píše Právo.

Chtěli ji tím údajně situaci usnadnit, domnívají se Lidové noviny, ale jak vidno neusnadnili. „To rozhodnutí mě celkem překvapilo,“ prohlásila Emmerová později. Co všechno se za touto rošádou skrývá, se asi bude objevovat postupně.

Místo Emmerové teď řídí resort Zdeněk Škromach – dočasně. Dokud premiér Paroubek nejmenuje nového nebo novou ministryni. Předchozí ministryně Milada Součková se také příliš dlouho v křesle ministryně neohřála…

David Rath

Horkým kandidátem do ještě nevystydlé židle je prezident Lékařské komory David Rath. Toho odvolání ministryně nepřekvapilo. Alespoň to píší Hospodářské noviny, které s ním také přinášejí rozhovor s titulkem: „Je to horké křeslo, ale nemohu uhnout“.

Proč by taky uhýbal – přece pan Rath nikdy před ničím a nikým neuhýbal, že? Ačkoliv tvrdí, že být ministrem, je svého druhu masochismus, ministerské křeslo by neodmítnul. „Pokud ovšem nabídku dostanu, nemám moc šancí uhýbat. Deset let kritizuji ministry, co dělají špatně. Dnes je VZP ve vážných problémech a v této situaci nezbývá než jít pomáhat. Důvod k oslavám to ale není,“ říká.

Rath ale není sám, kdo se na křeslo třese. „Ve Sněmovně se včera mluvilo i o dalších možných nástupcích Milady Emmerové. Padala jména místopředsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka či vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, který sváděl s Emmerovou boj o reformu zdravotnictví,“ píše MfDnes.

„Dával bych přednost členovi ČSSD, ale nikoho takového tam moc nevidím,“ řekl MF DNES premiér. Prezident Rath je ale zdá se černý kůň, sloupkař Lidových novin to má za téměř hotovou věc.

Včerejší odříznutí Milady Emmerové od jejího křesla přišlo pozdě. Do voleb zbývá čas jen k umístění zdravotnictví na jednotku intenzivní vládní péče, nikoliv na skutečnou léčbu. Paroubek nevylučuje, že tento úkol svěří doktoru Rathovi,“ píše Pavel Máša, jinak hlavně expert na Ukrajinu a postsovětský prostor (bývalý velvyslanec na Ukrajině)… ale když se to hodí, jsou v LN experti na všechno.

Necháme se tedy překvapit. Bude to určitě méně překvapivé, než poslední vývoj. Překvapení byli dokonce i poslanci ČSSD. Píše o tom Právo. „Poslanecký klub ČSSD není příliš pokojen s tím, že premiér ve středu navrhl odvolání Emmerové, když ještě v úterý nic takového ani nenaznačil. Proto se proti takovému premiérovu postupu na včerejším jednání klubu ohradili. Většina poslanců rozhodně nesouhlasí s tím, aby se jejím nástupcem stal Rath. Část ale tuto variantu přivítala, neboť podle nich toho udělal hodně pro lékaře.“ Přichází do zdravotnictví její spasitele, nebo jeho hrobař?

O překvapení není nouze nikdy. A když už jsme u toho zdravotnictví, tak ještě jednu nemilou (překvapivou) zprávu o zdravotním stavu zpěvačky Kylie Minogue. „Australská zpěvačka Kylie Minogue v posledních týdnech zhubla na 38 kilogramů. Přitom měří pouhých 155 centimetrů. Vinu na její vyzáblosti nese léčba, pro kterou se rozhodla po operaci rakoviny prsu,“ píše Právo na titulní straně s odvoláním na to internetový server Contact Music. Boj s rakovinou je jen zřídka vítězný.

A zpěvačka Kylie, u niž byly po operaci objeveny metastázy, se rozhodla pro alternativní léčbu v Paříži. „Užívá hlavně aromaterapii a olejíčky. Jenže okolí zpěvačky není přesvědčeno, že učinila správně,“ píší noviny. Léčitel prý není ani registrován.

Některá rozhodnutí se prostě dělají na poslední chvíli. V případě zpěvačky Kylie je to tragédie pro show-business, v případě ministryně to byla spíše tragédií pro občany. Ministryně je ale na tom o poznání lépe než-li Kylie – již před časem si tak trochu v klidu předpřipravila místo v plzeňské nemocnici… kde ji rádi uvidí. Kylie se ztrácí každý den přímo před očima.