Mladá fronta Dnes a TV Nova se musí omluvit senátorovi

Vrchní soud v Praze dnes vyhověl žalobci, senátoru Martinu Mejstříkovi, že žalovaní CET 21 a Mladá fronta Dnes jsou povinni se omluvit za zveřejnění nepravdivých informací v článku „Mejstřík neprávem žádal o peníze na zatopený byt“ Sabiny Slonkové a za reportáž Jana Tuny ve zpravodajské relaci Televizní noviny (TV Nova).Senátor Martin Mejstřík považuje verdikt soudu za osobní satisfakci.

Kampaň, kterou připravila Mladá fronta Dnes a její reportérka Sabina Slonková, se pokusila v článku, který vyšel 27. listopadu 2002, poškodit čest senátora Martina Mejstříka. Ten byl krátce předtím zvolen jako nezávislý na kandidátce Cesty změny (CZ) na Praze 1 proti sexuologovi Petru Weissovi, kandidátu ODS. Podle Mejstříka stála za kampaní ODS na Praze 1.

Článek vyšel v Mladé frontě Dnes na titulní straně. Autorka Slonková, která nyní pracuje v Hospodářských novinách, v něm tvrdila, že žena Martina Mejstříka požádala o příspěvek 40 000 korun na byt ve Všehrdově ulici v Praze 1, který mezitím již manželé Mejstříkovi vyměnili za byt na Praze 5.

Podle novinářky Slonkové neměl Mejstřík na příspěvek nárok, a když se to dozvěděl, příspěvek vrátil. Slonková se sugestivními otázkami v rozhovoru na straně 2 pokoušela čtenářům vnutit, že Mejstřík vrátil peníze záměrně až poté, co mu hrozila ostuda.

Ke kampani, kterou rozpoutal deník se večer v Televizních novinách přidal v agresivním příspěvku na televizi Nova novinář Jan Tuna. Přidal další obvinění: Mejstřík nebydlel na Praze 1, klamal tedy voliče – za svědka si vzal například Jana Bürgemeistera (ODS) z Prahy 1. Reportáž, v které novinář Tuna „neohroženě“ zvoní u Mejstříka a volá mu na mobil, který nebere, byla zakončena větou: „Pokud se Martin Mejstřík svého křesla v zastupitelstvu nevzdá sám, bude o všem rozhodovat soud. Ten má na to čas do 4. prosince. “ Soud podání, inspirované příznivcem ODS, zamítlo jako neopodstatněné.

Kampaň Mladé fronty Dnes a TV Nova, která měla ryzí charakter kampaně difamační, se nikdy nezajímala o skutečnou podstatu problému. Ačkoliv to byla právě Petra Mejstříková, která žádala o peníze na Praze 1 za vytopený byt, nikdo z novinářů se jí na to nikdy nezeptal.

TIP: Jak funguje půjčka bez příjmu, půjčky pro dlužníky s exekucí nebo také půjčka bez účtu?