Monstrózní úložiště přichází. Mac Pro dostává možnost 8TB SSD za více než 80 tisíc

Jakmile Apple vyrukoval s novým Macem Pro, většinu ani tolik nezajímal samotný vzhled stroje (který byl známý od léta), nýbrž jeho masivní výbava, jež šokuje i ty největší profesionály. To je znát především u vrcholové varianty, která nabízí až 28jádrový procesor Intel Xeon W (2,5 GHz) a neskutečných 1,5 TB paměti RAM za příplatek ve výši 800 tisíc korun.

Tím ale výčet velkolepých možností nového profesionálního desktopu s nakousnutým jablkem v logu nekončí. Apple se pochopitelně soustředí i na špičkové grafické karty, které nabízí ve verzích Radeon Pro Vega II Duo, a netroškaří ani s kapacitou SSD úložiště.

Hned poté, co Mac Pro vstoupil do prodeje, bylo možné objednat až 4TB SSD, nicméně se vědělo, že nejde o konečnou. Apple sliboval závratných 8 TB, které ale hned při uvedení nebyly dostupné. To se však nyní mění a cupertinská firma spouští i tuto možnost, a to týden od startu.

Mac Pro třetí generace a Pro Display XDR

SSD úložiště s kapacitou 8 TB stojí dodatečných 83 200 korun a lze jej zahrnout do všech konfigurací nového Macu Pro (není to výsadou pouze 28jádrové verze). Díky tomu se pak nejdražší verze zařízení dostává na částku 1 694 590 korun včetně karty Apple Afterburner a nerezových koleček namísto nožiček.

Stále se ovšem čeká grafiky Radeon Pro W5700X s 16 GB paměti GDDR6, respektive dvě karty Radeon Pro W5700X, každá s 16 GB paměti GDDR6. Apple slibuje, že vstoupí do prodeje „již brzy“, byť není známý žádný přesnější termín.