Moravističtí politici podle politologů doplatili na roztříštěnost a osobní neshody

Moravističtí politici, kteří před lety s voličskou podporou na úrovni ČSSD či KDU-ČSL zasedali v zákonodárných sborech, podle politologů doplatili na roztříštěnost, osobní neshody a silácká prohlášení, píše v moravském deníku Rovnost novinář Jan Tomandl.

Téma federalismu není dnes stěžejním tématem voleb. Tomandl soudí, že představitelé, kteří s tímto tématem do voleb vstupují (a připomíná Hnutí samosprávné Moravy a Slezska (HSMS), které „živoří na kandidátce Strany za životní jistoty“) nemají reálné šance na úspěch.

Někteří, jako je například Ivan Dřímal, předseda Moravské demokratické strany, považují letošní parlamentní volby za přípravu na boj o radnice a prokázání životaschopnosti.

TIP: Jak fungují státní dluhopisy, povinné ručení online a jak může pomoci ČPP?

Nehodnověrnost politiků, kteří s moravskou kartou vystupovali, bylo podle Rovnosti dáno i častým střídáním poslaneckých klubů a častou změnou stran, za které vystupovali. Na celostátní úrovni dnes o moravské problematice a decentralizaci mluví „snad jen Cesta změny vedená bývalým místopředsedou Unie svobody Jiřím Lobkowiczem“.

„Ten dokonce připouští, že by Česká republika mohla v budoucnu mít federativní uspořádání,“ píše Rovnost.

Moravský deník připomíná, že moravisté, kteří nemohou počítat s přízní voličů, směřují své aktivity do evropských struktur, kam se snaží proniknout. K tomuto účelu podle novináře Tomandla vytvořili nadstranický Svaz Moravanů, který se stal členem-pozorovatelem Evropské svobodné aliance (EFA).

Ta je jednou ze šesti stran Evropského parlamentu a Brno brzy přivítá její sněm. Rovnost cituje politologa Víta Dočkala, který tuto tendenci považuje prospěšnou. Podle experta na extremismus Miroslava Mareše by užší spolupráce s evropskými silami mohla také zmírnit některé radikální názory moravských stran.

TIP: Hledá-li člověk zajímavou destinaci pro dobrodružnou cestu, nabízí se Moldavsko.